Skip to main content

Uzun zamandır merakla beklenen ve iPhone’un 10. yılına özel olarak geliştirilen iPhone X, sonunda resmi olarak tanıtıldı!

iPhone X, iPhone’un 10. yılında tanıtılan modeller arasında en çok merak edileni olarak dikkat çekiyor. OLED panel kullananan ve 5.8 inç büyüklüğünde ekran tercih eden iPhone X, 2436 x 1125 çözünürlüğüne ve 458 PPI değerine sahip.  Home butonununa ve Touch ID özelliklerine veda eden iPhone X, Face ID adındaki yüz tanıma teknolojisine sahip.  iPad Pro modellerinde kullanılan True Tone Display özelliğinin yanı sıra OLED ekran kullanılan modelde 3D Touch özelliği de unutulmamış.

Gücünü Apple’ın 4+2 şeklinde 6 çekirdekli A11 Bionic işlemcisinden alacak olan iPhone X, işletim sistemi olarak  iOS 11’i kullanacak. RAM tarafında ise iPhone X modelinde 3 GB RAM yer alacak. Çift kameraya sahip olan iPhone X, kamera tasarımında ufak bir değişikliğe giderek yatak olan kamera tasarımını dikey kullanmayı tercih ediyor.Arka kısmında 12 megapiksellik çift kamera sunan iPhone X, OIS desteğine de sahip. Önde ise 7 megapiksellik selfie kamerası tercih edilmiş. Pil ömrü anlamında iPhone 7 modeline oranla 2 saat daha fazla pil ömrü sunacak olan X, Bluetooth 5.0 bağlantı teknolojisine de sahip olacak.

Face ID, Güçlü ve Güvenli Kimlik Doğrulama Sistemi

Touch ID’nin yerini alan Face ID yüz tanıma işlevi, Apple Pay ve bir dizi üçüncü parti uygulamayla çalışıyor. Yüz tanıma teknolojisinin çalışabilmesi için kameraya bakmanız gerekiyor. Apple’a göre sistem, fotoğrafla veya maskeyle kandırılamıyor. Yüzlerin işlenmesi, güçlü A11 Bionic neural engine tarafından gerçekleştiriliyor. Veriler iPhone veya sunucularda depolanmıyor; gerçek zamanlı olarak işleniyor.

iPhone 8 ikilisi gibi iPhone X da Qi kablosuz şarjı destekliyor. Buna özel bir AirPower şarj cihazı, önümüzdeki sene piyasaya sürülecek.

iPhone X’daki kameralar AR deneyimi sunuyor.A11 Bionic CPU takip ve ortam tanımayı gerçekleştiriyor ve GPU, 60f/s’de inanılmaz grafikleri mümkün kılıyor, bu arada, görüntü sinyali işlemcisi gerçek zamanlı ışık tahmini yapıyor. ARKit ile, iOS geliştiricileri TrueDepth kameradan ve arka kameralardan yararlanarak ekranın çok ötesine geçen, etkileyici ve akıcı deneyimler sunan oyunlar ve uygulamalar geliştirebilir.

Portre Işığına Sahip Ön ve Arka Kameralar

Yeni kamera ayrıca, daha iyi video stabilizasyonu, 60 f/s’ye kadar 4K video ve 240 f/s’ye kadar 1080p ağır çekim ile şimdiye kadar bir akıllı telefonda bulunan en yüksek kalitede video kaydı sunuyor. Apple tasarımı video kodlayıcısı, en iyi kalitede video için gerçek zamanlı görüntü ve hareket analizleri sunuyor.

Ön ve arka kameralardaki Portre Işıklı Portre modu, iPhone’a muhteşem stüdyo aydınlatma efektleri sağlıyor ve müşterilerin beş farklı ışık stilinde hafif bir alan derinliği efektiyle göz alıcı portreler çekmesine olanak tanıyor.

Animoji Emoji’yi Hayata Geçiriyor 

TrueDepth kamera, Animoji ile emojiyi yeni ve eğlenceli bir şekilde hayata geçiriyor. A11 Bionic ile birlikte çalışarak, TrueDepth kamera 50’den fazla farklı yüz kası hareketini kayıt ve analiz ediyor ve ardından, panda, tek boynuzlu at ve robot dahil olmak üzere bir düzine farklı  Animoji ile bu ifadeleri animasyon haline getiriyor. iPhone X’e önceden yüklenmiş bir iMessage uygulamasıyla müşteriler, gülümseyen, somurtan ve daha fazlasını yapabilen Animoji mesajlarını kendi sesleriyle kaydedebiliyor ve gönderebiliyor.

A11 Bionic
Şimdiye kadar bir akıllı telefonda bulunan en güçlü ve en akıllı çip olan A11 Bionic, A10 Fusion’a göre yüzde 25 daha hızlı iki adet yüksek performanslı çekirdeğe ve yüzde 70 daha hızlı dört adet yüksek verimli çekirdeğe sahip altı çekirdekli CPU tasarımına sahip ve sektör lideri performans ve enerji verimliliği sunuyor. Yeni, ikinci nesil performans kontrol birimi altı çekirdeği eşzamanlı olarak bir araya getirip çok parçacıklı iş yükleri için yüzde 70’e kadar daha yüksek performans sunuyor ve iPhone 7’ye göre iki saat daha uzun pil ömrüyle müşterilere daha fazla güç sağlıyor. A11 Bionic ayrıca, önceki nesle göre yüzde 30’a kadar daha yüksek grafik performansı sunan üç çekirdekli bir tasarıma sahip Apple tasarımı GPU’yu entegre ediyor. Tüm bu güç, olağanüstü yeni yapay öğrenme teknolojisini, AR uygulamalarını ve 3D oyunları mümkün kılıyor.

Yeni A11 Bionic nöral sistem, çift çekirdekli tasarıma sahip ve gerçek zamanlı işlemler için saniyede 600 milyara kadar işlem gerçekleştiriyor. A11 Bionic nöral sistem, spesifik yapay zeka algoritmaları için tasarlanmıştır ve Face ID, Animoji ve diğer özellikleri mümkün kılıyor. 

64 ve 256GB dahili depolama seçeneklerine sahip olacak olan iPhone X ön siparişleri 27 Ekim’de alınmaya başlanacak ve telefonun dağıtımı, 3 Kasım’da başlayacak.