Skip to main content

12 Eylül’de tanıtılacak yeni iPhone’lar için geri sayım başladı. iPhone’un 10. yılında lanse edilecek iPhone X, hangi özelliklerle gelecek?

Apple’ın uzun zamandır merakla beklenen iPhone etkinliği öncesinde adeta sızıntı rekoru kırdı. Galaxy S8 ailesi tanıtılmadan önce, 2017 yılının başından beri, modellerin tüm özellikleri sızıntılar sayesinde ortaya çıkmıştı. Apple’ın heyecanla beklenen yarınki etkinliğinde tanıtacağı iPhone modelleri sızıntı konusunda Galaxy S8 modellerini geride bıraktı. Tüm sızıntılardan sonra etkinliğe bir kala yeni iPhone’ların isimleri de belli oldu. Uzun zamandır iPhone 8 adıyla karşımıza çıkacağı söylenen modelin iPhone X, diğer modeller ise iPhone 8 ve iPhone 8 Plus olarak karşımıza çıkması bekleniyor.

10. yıla özel olarak üretilen iPhone X, hangi özellikleri sunacak?

Apple etkinliğinde tanıtılacak 10. yıla özel iPhone X, son dönemin trendi çerçevesiz ekranıyla karşımıza çıkacak. iPhone X’in ön yüzünün neredeyse tamamının ekran olması beklenirken  orta kısımda kamera, ahize ve sensörler için bir yer bırakılmış durumda. 3D Touch özelliği yer almaya devam edecek model, 3 GB RAM ile geliyor. Batarya tarafında, Plus modelleri haricinde 2000 mAh’in üzerinde batarya kullanmayan Apple’ın iPhone X’de 3000 mAh bataryaya yer vermesi bekleniyor. Ayrıca iPhone X ile ilk defa kablosuz şarj özelliğinin gelmesi bekleniyor.  Apple’ın bunun için Qi standardından yararlanacağı ve üçüncü parti aksesuarlara da destek vereceği belirtiliyor. Modelde 12 Megapiksel kameraya yer verilecek ve 4K video kaydına olanak tanıyacak. Ön kameranın ise 7 Megapiksel çözünürlüğünde olması bekleniyor. iOS 11 ile piyasaya çıkacak olan modelde parmak izi okuyucusu yani Touch ID yerine Face ID adıyla gelmesi beklenen yüz tanıma sistemi yer alacak. iPhone X’in, 999 dolardan başlayan fiyat etiketiyle satışa çıkması bekleniyor.