Skip to main content

iPhoneIslam takımı diye adlandırılan bir grup kişi, basit bir ataç ile iPhone kullanıcılarının kişisel bilgilerine ulaşmanın mümkün olduğunu ortaya çıkardı. Bu güvenlik açığı doğrultusunda, bir ataç (ve ya iPhone’un SIM…

iPhoneIslam takımı diye adlandırılan bir grup kişi, basit bir ataç ile iPhone kullanıcılarının kişisel bilgilerine ulaşmanın mümkün olduğunu ortaya çıkardı.

Bu güvenlik açığı doğrultusunda, bir ataç (ve ya iPhone’un SIM bölmesine giriş sağlayacak herhangi bir araç) ile telefondaki bilgilerinize ulaşılması fazlasıyla kolay. Bunun için gerekli olan önkoşullar is, telefona gelen cevapsız bir çağrı ile iPhone iOS5 işletim sistemini kullanıyor olmak.

Telefonunuza fiziksel olarak ulaşabilen herhangi bir kişi, SIM kartınızı iPhone bölmesinden bir ataç ile çıkartarak birkaç saniye bekledikten sonra, kartı tekrar geri takarak cevapsız çağrı bildirisi üzerine dokunarak, kişisel bilgilerinize ulaşabiliyor. iOS 5 işletim sisteminin ayarları doğrultusunda, telefon kitli olsa bile, cevapsız çağrı üzerine dokunarak o numarayı aramak mümkün oluyor. Bu cevapsız çağrıyı, tam da cihaz SIM kartı tanımlamaya çalışırken aramaya çalışınca ise, çağrı gerçekleşmiyor ve telefon uygulamaları kullanıma açılıyor. Bu noktada cihazdaki tüm sesli mesajlara, telefon defterine, son aramalara ulaşmak mümkün olduğu gibi, telefon defterini güncellemek, arama yapmak ve mesaj/mail göndermekte mümkün oluyor.

Bu güvenlik açığını önlemek isteyen iPhone iOS5 işletim sistemini kullanıcılarının tek çaresi ise, cevapsız çağrılar uyarılarını kapatmak olduğu bildiriliyor.