Skip to main content

Yapılan bir araştırmaya göre; iOS, pazar payı yüzde beşlik düşüş yaşadı

“Apple’ın iOS işletim sistemi yüzde beş oranında bir düşüş yaşasa da halen pazarda başı çekiyor. iOS, bu yılın ikinci çeyrek toplam cihaz aktivasyon oranında yüzde 67’lik paya sahip.”

Ortaya çıkan bu veriler de Good Technology’nin yayımladığı altı aylık periyodu kapsayan “Mobility Index Raporu”na dayanıyor.

Android cihazı aktivasyon oranı ise geçen çeyrekteki aynı oranda artış göstererek; tüm aktivasyon oranında yüzde 32’lik paya sahip oldu.

Windows Phone aktivasyonları ise daha istikrarlı bir yol çiziyor. Windows Phone aktivasyon oranı son beş çeyrekte olduğu gibi yüzde 1’lik dilime sahip.

Yayımlanan raporda BlackBerry’e ilişkin bir veri bulunmuyor. Bunun nedeni de BlackBerry’nin kurumsal eposta erişimi için BlackBerry Enterprise Server’ını kullanıyor olması. Bu yüzden Good Technology, BlackBerry cihaz aktivasyonu hakkında herhangi bir veriye sahip olmadığını açıklıyor.

BlackBerry’i sıralamadan ayrı tutarak; iOS platformunun toplam pazarın üçte ikilik paya sahip oluğunu söyleyebiliriz. Android de üçte birlik dilimi alıyor. Windows Phone’un ise listedeki payı oldukça düşük.

Raporda öne çıkan diğer bulgular:

  • Uygulama aktivasyonlarının toplam sayısı iki basamaklı büyümeyi gördü. Bir önceki çeyreğe göre yüzde 20 büyüme yaşadı.
  • Tablet uygulama aktivasyonlarıyla akıllı telefon aktivasyonlarını kıyaslayacak olursak; önceki çeyrek dönemlere göre aradaki fark bu çeyrekte neredeyse kapanmış durumda. Tablet uygulama aktivasyon oranı yüzde 58 olurken; akıllı telefon aktivasyon oranı ise yüzde 42.

Good Technology’nin devam etmekte olan çalışmalarına ilişkin yayımladığı raporlar, mobil platformlar ve mobil cihazların aktivasyonlarını takip etme amacını taşıyor. Yapılan araştırmalarda kullanılan veriler beş binin üzerinde kullanıcının sahip olduğu cihazlardan toplanıyor.

Kaynak: The Next Web

Fotoğraf: my.soehnle.com