Skip to main content

Pazartesi günü WWDC 2012’de sahne alan Scott Forstall, uzun zamandır merakla beklenilen  iOS 6 işletim sistemini tanıttı.  iOS 5 ile kıyaslandığında yaklaşık 6 özellik ve 200 kadar güncelleme içeren iOS…

Pazartesi günü WWDC 2012’de sahne alan Scott Forstall, uzun zamandır merakla beklenilen  iOS 6 işletim sistemini tanıttı.  iOS 5 ile kıyaslandığında yaklaşık 6 özellik ve 200 kadar güncelleme içeren iOS 6 bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmadı.

Öncelikle Siri adlı sesli sekreter sisteminin geliştirildiği iOS 6’da artık çok daha marifetli. Siri bundan böyle kendi başına uygulamaları açabilecek, tweet atabilecek ve farklı dillerde kullanıcılarına destek olabilecek. Çoğu araba ile uyumlu bir entegrasyona sahip olan Siri’yi bundan böyle araba kullanırken kullanmak daha güvenli olacak. Yeni iPad alanlar ise Siri’yi yeni tabletlerinde kullanabilecekler.

Twitter ile entegre olan iOS 5’in yanı sıra, iOS 6 ‘da Facebook ile iç içe çalışıyor olacak. Facebook hesapları ile giriş yapan kullanıcılar hem uygulamalarda Facebook’a hem de İnternet tarayıcısı ve Siri’ye erişim sağlayabilecekler.

Telefon uygulamalarında da bir sürü yenilik getiren iOS 6’da daha sonra aranması gereken kişilerin hatırlatılması ve ‘Rahatsız Etmeyin’ modu da mevcut. Rahatsız edilmek istemedikleri zamanlarda bu modu seçecek olan kullanıcıların telefonuna gelen mesajlar ekranını aydınlatmıyor ve ses çıkartmıyor. Bunun yanı sıra bulut üzerinden diğer kişilerle fotoğraf paylaşımı, önemli kişilerden gelen e.postaların öne çıkartılması ve ‘Apple Maps’ adlı yeni bir harita uygulaması da iOS 6’da bulunan diğer yenilikler.

Beta versiyonu yazılımcılara gün içinde açılacak olan iOS 6 işletim sistemi, tüketicilere de sonbahar’da sunuluyor olacak.

iOS 6 işletim sistemi iPhone 3GS ve sonrası modellerinin yanı sıra ikinci ve üçüncü kuşak iPad ve dördüncü kuşak iPod touch’lar ile uyumlu olacak.