Skip to main content

iOS 13’ün iOS 12’göre bize sunacağı temelde en önemli yenilikler neler?

Apple‘ın 10 Eylül’de tanıttığı yeni iPhone ailesi ve diğer yenilikler iOS 13’ü biraz gölgede bırakmış gibi olsa da teknoloji devi Haziran’da WWDC’de tanıttığı yeni işletim sistemi’ni kullanıma sundu. Bununla birlikte kullanıcılar iOS 13 sürümünü yükledikten sonra 30 Eylül’de ilk yeni güncelleştirmeyi alacaklar.

Önceki haberlerimizde iOS 13 ile ilgili detaylara yer vermiştik. Peki iOS 13 ile iOS 12 arasında temelde ne gibi farklar var? Yeni Koyu Mod’dan performans iyileştirmelerine iOS 13 ile gelen yenilikleri iOS 12 ile karşılaştırmalı olarak bu haberimizde derledik.

Erişilebilirlik ve uyum

Henüz betası kullanımda olan iOS 13’ün son hali 1 hafta sonra gelecek. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var ki; iOS 13, iOS 12 ile kullanılabilen tüm cihazlarla uyumlu olmayacak. i0S 13 kullanımı için iPhone 6S, iPhone SE veya daha üst model bir cihaza ihtiyaç var. 7. jenerasyon iPad Touch da iOS 13 ile kullanabileceğiniz cihazlardan.

Koyu mod(Dark Mode) ve Apple ile Giriş Yapma (Sign in with Apple)

iOS 13’ün iki önemli özelliği Koyu Mod ve Apple ile Giriş Yapma. Koyu Mod özelliği, özellikle loş ışıkta daha iyi bir görüntüleme deneyimi sunmak için tasarlanmış yeni bir koyu renk düzeni. Koyu Mod, tüm Apple uygulamalarında ve Apple ile anlaşmalı üçüncü parti uygulamalarında da kullanılabilecek. Apple ile Giriş Yapma özelliği ise Apple ID’yi kullanarak uygulama ve sitelere giriş yapabilmeyi sağlıyor. Kullanıcılar, bir sosyal hesabı kullanmak veya form doldurmak, mail adreslerini doğrulamak veya parolaları seçmek yerine, kimliklerini doğrulamak için sadece Apple ID’lerini kullanabilecekler. İkisi de iOS kullanıcılarının heyecanla beklediği yenilikler.

Performans

iOS 12’nin performansı iOS 11’e göre oldukça iyiydi. iOS 13 ile çok ciddi bir performans iyileşmesi geleceğini söylemek mümkün. Apple’ın iddiasına göre iOS 13 ile uygulamalar iki kat hızlı açılacak. Peki bu nasıl olacak? iOS 13 ile App Store’daki iPhone uygulamalarının indirme boyutları yüzde 50’ye kadar azalacak, uygulama güncellemeleri de yüzde 60’ın üzerinde küçülecek ve sonuçta uygulamalar iki kat daha hızla açılacak. Ayrıca iOS’te Face ID yüzde 30 daha hızlı çalışacak.

Siri

Siri iOS’un her yeni versiyonu ile birlikte daha iyiye gidiyor. iOS 12 ile birlikte Siri’nin çeviri özellikleri ve öneri yeteneği gelişmişti. Ve tabi yeni kısa yollar eklenmişti. iOS 13’te de bu özelliklerle birlikte yeni ve daha iyileri de var. Örneğin artık kısa yol kullanırken ekstra bilgi gerektiğinde Siri soru sorabiliyor. Siri’nin öneri sunma özelliği daha da geliştirilmiş durumda. Örneğin Siri zaman ya da lokasyonla ilgili özel kısa yollar önerebiliyor. Üstelik Siri‘nin sesi artık daha doğal olduğundan onunla konuşmaktan artık daha çok keyif alacaksınız.

Kamera ve fotoğraflar

Kamera ve fotoğraf İOS’te en çok önem verilen diğer alanlar. Bu iki özellik iOS 12’de odak noktalarından değildi ancak tam anlamıyla ihmal de edilmemişti. iOS 12’de portre ışığı özelliğinin geliştirilmiş versiyonu yer almaktaydı, QR kod okuma otomatik hale getirilmişti ve fotoğraf arama özelliği geliştirilmişti. iOS 13 ile, doğrudan Kamera uygulamasında Portre Işığı ayarlarıyla gözleri netleştirmek ve yüz hatlarının parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlamak için ışık yakınlaştırılabiliyor veya incelikli ve zarif bir görünüm yaratmak için uzaklaştırılabiliyor. Ayrıca Fotoğraflar bölümünde sizi tamamen yeniden tasarlanmış bir kurgu deneyimi  bekliyor. Yapay öğrenmeyi kullanan Fotoğraflar uygulaması, son bir gün, ay veya yılın önemli etkinliklerini göstermek için fotoğraf yığınını ve benzer fotoğrafları otomatik olarak gizleyerek, tüm arşivi en iyi görselleri ön çıkaracak şekilde düzenliyor. Böylece en sevilen anılara göz atmak, onları bulmak ve yeniden yaşamak kolaylaşıyor.

Haritalar

iOS 13 ile istenilen yerlere Google sokak görünümündeki gibi 3 boyutlu bakmak mümkün.  Yeni temel harita ve yüksek çözünürlüklü 3D fotoğraflarla desteklenen yeni Look Around özelliği bir şehrin sokak düzeyindeki etkileyici görsellerini sorunsuz ve kusursuz geçişlerle sunuyor. Ayrıca gerçek zamanlı ulaşım bilgisi alabilir ve seçtiğiniz mekanlar için daha gerçekçi detaylı haritalar görebilirsiniz. Favori mekanlarınıza da kolaylıkla ulaşmanız mümkün.

Hatırlatıcı, mesaj ve emojiler

Apple iOS 13’te hatırlatıcıları da yeniden tasarladı. Yeni ara yüz, hatırlatıcıları otomatik olarak organize eden ve gösteren akıllı listeler iOS 13’ün yeni özellikleri arasında. Mesajlar konu grubundakilerin kim olduğunu kolayca belirlemek için kullanıcılarını adını ve fotoğrafını veya özelleştirilmiş Memoji veya Animoji’sini otomatik olarak paylaşabiliyor. Öte yandan memoji’ler iOS klavyesindeki yerleşik çıkartma paketlerine otomatik olarak ekleniyor. Böylece mesajlar, mail ve diğer uygulamalarda kullanılabiliyor

Sanal gerçeklik

iOS 12’deki ARKit 2 özelliği ile arttırılmış gerçekliğe (AR) paylaşım deneyimi eklenmişti.

iOS 13’te Apple ARKit 3’e geçiş yaparak AR deneyimini daha gerçekçi hale getirmiş durumda. iOS 13 ayrıca AR deneyimini aynı anda hem ön hem de arka kamera ile yaşama imkanı sunuyor. Reality Composer ile kendi AR sahnelerinizi yaratabilmeniz mümkün.