Skip to main content

Apple geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği iPhone etkinliğinde duyurduğu iOS 12 güncellemesini resmen kullanıcılarıyla paylaştı. Peki iOS 12 ile gelen yenilikler neler?

Apple, haziran ayında açıkladığı son sürümü iOS 12, yayınlanmadan önce uzun bir beta sürecinden geçmişti. iPhone ve iPad için resmi olarak indirilmeye sunulan yeni sürümün yeniliklerini paylaşmadan önce iOS 12’nin hangi cihazlarla uyumlu olduğunu görelim.

iOS 12’nin uyumlu olduğu cihazlar

  • iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s
  • 12,9 inç iPad Pro 2. nesil, 12,9 inç iPad Pro 1. nesil, 10,5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad 6. nesil, iPad 5. nesil, iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, iPod touch 6. nesil

iOS 12 ile gelen yenilikler

Apple, iOS 12 ile daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunmaya odaklandı. Screen Time, iOS 12 ile birlikte tanıtıldı. Bu özellik, cihazlarınızda ne kadar zaman harcadığınızı ve nasıl yapacağınızı izlemenize olanak tanıyor.

Yeni Animoji’lerin yanında bir de “Memoji” özelliği geldi
Apple’ın yeni işletim sistemi beraberinde Animoji’lere bazı yenilikler geldi. Hayalet, Koala, Kaplan ve T-Rex dikkat çeken yeni Animoji’ler. Ayrıca yeni özellik olarak Animoji artık dil takibi de yapabiliyor. iOS 12 ile gelen bir diğer yenilik ise Memoji. Bu özellik sayesinde artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak kendinize benzeyen bir karakter yaratabilirsiniz. Saç rengi, göz rengi gibi özelliklerinizi istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Apple ayrıca iMessage’a eğlenceli efektler de ekledi. Kullanıcılar fotoğraflarına şekil, yazı, filtre ve sticker ekleyerek gönderebilirler. Ayrıca fotoğraflarına Animoji ve Memoji de ekleyebilirler.

Haftalık aktivite özetinizi bilmek ister misiniz?
iOS üzerinde hangi uygulamanın ne kadar batarya harcadığını görmek uzun süredir mümkün. Şimdi ise Apple hangi uygulamanın ne kadar veri harcadığını görmeyi mümkün kılıyor. Bu sayede ayarlar menüsünden hangi uygulamanın ne kadar veri harcadığını takip edebileceksiniz. Ayrıca ekran süresi uygulaması ile de haftalık telefon kullanım sürenizi görebilecek, içerisindeki App Limit uygulaması üzerinden fazla zaman harcanan uygulamalar için kendinize sınırlama getirebileceksiniz.

Kaza ile ekran görüntüsü alma sorunu bitiyor
iPhone X tanıtımından yaklaşık bir yıl sonra teknoloji devi Apple kullanıcılarının en çok şikayet ettiği sorunlardan biri olan yanlışlıkla ekran görüntüsü alma sorununa da çözüm buluyor. Geçtiğimiz yıl dünyanın çeşitli yerlerinde kullanıcılar telefonlarını ceplerinden çıkarırken kazayla ekran görüntüsü alma sorunundan şikayetçiydi. Ancak iOS 12 bu sorunu çözüyor. Şöyle ki iOS 12 ile birlikte ekran görüntüsü almak için artık hem kilit hem de ekranın açılması gerekecek.

QR kod okutmak artık daha kolay
QR kod özelliği ilk olarak iOS 11’de yer almıştı ancak iOS 12’de bu özelliğe bir geliştirme geldi. iOS 12 ile QR kodu kameraya okutmak artık çok daha basit. Ayrıca uygulamayı telefonun kontrol merkezine ekleyerek daha kolay ulaşılabilir hale de getirebilirsiniz.

Ana ekran butonunu diğer cihazlardan da kalkacak mı?
iOS 12 Apple’ın tüm cihazlardan ana ekran butonunu kaldıracağının kanıtı olabilir. Eğer iPad’iniz iOS 12 ile çalışıyorsa iPhone X’de kullandığınız aynı kısa yolları kullanabileceksiniz. Ekranın alt kısmından kaydırarak ana ekrana gelebilecek ve sağ üst köşeden kontrol merkezine ulaşabileceksiniz.

Bataryanın kontrolü tamamen sizde
İlk olarak iOS 11.3’te karşımıza çıkan batarya bilgi özelliği her bir uygulamanın ne kadar güç harcadığını bize gösteriyordu. iOS 12’de ayarlar menüsünden bataryaya girerek son 24 saat içinde hangi uygulama için ne kadar şarj harcadığınızın grafiklerini görebileceksiniz.

Daha gelişmiş portre modu
Apple’dan iOS 12 ile ilgili gelen tanıtımda fotoğraf özellikleri ile ilgili bir yeniliğe yer verilmese de web sitesinde portre modunda geliştirilme yapıldığı bilgisi yer almıştı. Artık kamera kişiyi algıladığında bir maske oluşturarak yüzü arka plandan ayırıyor. Ek olarak iOS 12 ile bilgisayar ve kameradan iPhone ve iPad’e görüntü aktarabileceksiniz. Ayrıca aktarılan fotoğraflar düzenlenebilecek.

Daha güvenli bir şifre deneyimi
iOS 12 ile çeşitli şifre özellikleri hayatımıza girecek. Yeni işletim sistemi ile birlikte kullanıcılar diğer iOS ve Mac cihazları arasında kolaylıkla şifre paylaşamı yapabilecek. Bir diğer yenilik şifre oluşturma güvenliğinin artırılacak olması. Başka bir hesapta kullandığınız şifreyi tekrarladığınızda sistem uyarı verecek ve aynı şifreyi kullanmamanız gerektiğini hatırlatacak. Ayrıca sistem sizin yerinize otomatik olarak güvenilirliği yüksek şifreler oluşturarak kaydedebilecek. Siri de ilerde şifre konusunda bize yardımcı olabilecek, ancak bunun için henüz erken.

Geliştirilmiş yüz tanıma
iOS 12 ile birlikte Face ID’ye de yenilikler ekleniyor. Yeni işletim sisteminde telefon kilidini açmak için iki farklı Face ID profili tanımlanabilecek. Face ID ve passcode ayarlarından bu eklemeyi yapmak mümkün.