Skip to main content

Apple, WWDC 2016 etkinliğinde iOS 10 sürümünü tanıttı. Apple, iOS 10 güncellemesini hangi modellere sunacak?

iOS 10 tüm detaylarıyla birlikte tanıtıldı. Yeni sürümde Mesajlar’a yönelik olarak, aile ve arkadaşlarla daha anlamlı ifadeler ve animasyonlarla mesajlaşmayı sağlayan etiketler ve tam ekran efektleri gibi özellikleri içeren büyük bir güncelleme yer alıyor. iOS 10, Siri’nin uygulamalarla birlikte çalışarak daha fazla iş yapabilmesini sağlıyor.

İşte yeni iOS 10 sürümüne gelen özellikler…

iOS 10 kilit ekranıyla yeniden dizayn edildi. Artık 3D touch özelliği de kilit ekranında kullanılabilecek. Yeni dizayn bildirimlerin daha düzenli tutulmasını sağlıyor. 3D touch özelliği ile birlikte bildirimlere dokunarak detaylı bilgilere ulaşılabiliyor. Yeni tasarımla birlikte kontrol mekanizması tamamen değişmiş durumda. Kilit ekranında sola kaydırarak kameraya, sağa kaydırarak widget’lara ulaşılabiliyor.

iOS 10 ile birlikte fotoğraflar kişilere göre analiz ediliyor ve otomatik albüm oluşturulabiliyor. Yüz tanıma sistemi sayesinde yine fotoğraflar çevredeki öğelere göre organize oluyor. Ayrıca fotoğraflar üzerinde Siri kullanarak arama yapılabiliyor.

Yeni klavye sistemi, güncellemeyle birlikte daha da akıllandı. iOS 10 ile gelen klavye sistemi, cümlenin yapısına göre gelmesi gereken kelimeyi öneriyor veya karşı taraftan gelen soruya verilebilecek olası yanıtlar otomatik olarak gösteriliyor.

iOS 10

Yeni iOS güncellemesiyle Apple Music tasarımı da baştan aşağı değişti. Apple Music’le aranılan müzikler artık daha kolay bulunacak ve şarkı sözlerine daha kolay erişilebilecek. For You kısmı daha basit bir tasarıma kavuşuyor. Connect kısmı da ana menüye taşınmış.

Haberler uygulaması, daha fazla kaynaktan haberler gösterebiliyor. Ünlü yayın ortakları takibe alınabiliyor ve bu kaynaklardan gelen haberler bildirim olarak kilit ekranına düşüyor.

ios-10-photos

Home Kit artık iOS ana ekranında yer alıyor. Akıllı ev sistemi için geliştirilen Home Kit ile evinizdeki akıllı tüm cihazları iPhone üzerinden kontrol edebileceksiniz.

Yeni güncellemeyle birlikte artık sesli mesajlar da yazıya dökülebilecek. Yeni güvenlik sistemiyle sesli mesaj gönderen numaranın güvenli olup olmadığı anlaşılabilecek.

Apple, yeni güncellemesiyle mesajlar bölümünde de köklü değişiklikler yaptı. Emojiler artık kişiselleşecek. Artık konuşmalar otomatik metin sisteminde olduğu gibi, kullanıcının kullandığı emojileri kelimelerin yerine yerleştirilebilecek.  iOS 10 ile artık el yazısı ile mesaj gönderebilebilecek. Dijital Touch sayesinde de farklı şekiller çizip gönderilebiliyor.

iOS 10 güncellemesi iPhone 7 ile birlikte Eylül ayında son kullanıcıya sunulacak. iOS 10 güncellemesini; iPhone 5s ve sonrası tüm cihazların alması bekleniyor.

Diğer iOS 10 özellikleri
• Siri, konuma, takvim kullanılabilirliğine veya kişilere göre ilgili bilgileri ortaya çıkarmaya yarayan bağlamsal tahminler ve klavye değiştirmeden birden fazla dilde yazma önerileri gibi yeni QuickType özellikleri sunuyor.
• Telefon, üçüncü taraf VoIP arama entegrasyonu, sesli mesajları yazıya aktarma ve istenmeyen uyarılar için yeni bir arayan numara gösterme eklentisi içeriyor.
• Yerleşik uygulama güncellemeleri arasında iPad için Safari, Split View, Notlar ile işbirliği ve Live Photos için düzenleme yer alıyor.
• Apple Pay şimdi Safari aracılığıyla katılımcı web sitelerinde kolay, güvenli ve gizli alışveriş yapmak, mağazalarda ve uygulamalarda ödeme işlemlerini tamamlamak için kullanılabiliyor.
• Saat uygulamasındaki Uyku Zamanı Alarmı, düzenli bir uyku programına sahip olmanızı ve uyku zamanı hatırlatmaları almanızı sağlıyor.