Skip to main content

Apple Watch’un işletim sistemi watchOS’un yeni sürümü watchOS 3.0 WWDC etkinliğinde duyuruldu

Apple WWDC etkinliğinde Apple watchOS’un yeni sürümü watchOS 3.0’ı tanıttı. Apple yeni güncellemesi ile, watchOS 2.0 sürümünde şikayet edilen noktalardan biri olan uygulamaların yavaş açılması sorununa çözüm olacak. Apple Watch’tan sorumlu yönetici Kevin Lynch yeni sürümde performansa odaklandıklarını kaydetti. Lynch, bundan böyle Watch uygulamalarının “anında” açılacağının altını çizdi.

Apple’ın yeni sürümü watchOS 3, beraberinde API destekleriyle geliyor. Apple Pay için watch desteği sunulacak. Yeni özelliklerle birlikte artık fitness uygulamaları arka planda çalışabilecek ve gerçek zamanlı kalp hızı ölçümü ve konum verisi takibi yapılabilecek.

watchOS 3’ün sağladığı hızlı performansın yanı sıra mesaj yanıtlamada da kolaylıklar sağlanmış. . Scribble özelliği sayesinde el yazısıyla hem kolay hem de hızlı şekilde gelen mesajlara yanıt verilebiliyor. Ayrıca acil durum çağrısı özelliği ile saatin yan düğmesine basılı tutarak ambulans çağırmak mümkün oluyor. Bu özelliklerin kullanılabilmesi için WiFi’ın etkin olması gerekiyor.

watchOS 3 bugün itibarıyla geliştiriciler için yayınlanacak. Final sürümü de sonbaharda tüm kullanıcılara ulaştırılacak.