Skip to main content

BDDK, İnternetten kartlı alışverişte onay süresi 31 Aralık’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDKBaşkanı Mehmet Ali Akben, İnternetten kartlı alışverişte onay süresi 31 Aralık’a kadar uzatıldığını söyledi. Akben, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Buradaki gayemiz, kart hamillerinin korunması. e-ticaretin engellenmesi gibi bir gayemiz olamaz. e-ticarette herhangi bir yavaşlamaya sebebiyet vermemek için hem bankalarımızın görüşlerini hem de gelen taleplerini aldık ve kurul olarak bu süreyi 31 Aralık 2017‘ye kadar uzattık. Bu süreyi yine takip edeceğiz.” şeklinde konuştu.

98 milyon civarında kart internet üzerinden işlem yapıyor

Mehmet Ali Akben, Türkiye’nin kart açısından çok önemli bir ülke olduğunu, bütün kartlar sayıldığında 175 milyona yakın kart bulunduğunu bildirdi. Bu sayının bankaların kartlarla ilgili birimlerine ciddi bir yük yüklediğini belirten Akben, herhangi bir mağduriyet oluşmaması için süreyi uzatma kararı aldıklarını söyledi.

Akben, 98 milyon civarında kartın internet üzerinden işlem yaptığına işaret ederek, “Bunların önemli bir bölümü bu işe ret veya onay vermiş. Ama hâlâ önemli sayılacak bir bölümünde eksiklikler var. O yüzden bu süreyi uzattık.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı