Skip to main content

‘Torba Yasası’nın internet yayınlarının engellenmesiyle ilgili bölümü Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

TBMM’de kamuoyunda ‘Torba Yasa’ olarak bilinen Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri içinde yer alan İnternet’e erişimin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından önlenmesinin de öngörüldüğü madde görüşüldü.

Kabul edilen maddeler sonucu özel hayatın gizliliğinin ihlali gerekçesiyle şikâyet bile olmaksızın doğrudan Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın (TİB) emriyle internet yayınları durdurulabilecek.

Kabul edilen maddeler

Torba Yasa Teklifi görüşmelerinde internet erişimi ile ilgili 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 82, 93, 94, 95 ve 96. maddeler görüşülerek kabul edildi. Kabul edilen 93. madde ile 5651 sayılı Kanunun 9. maddesi başlığıyla birlikte değiştirilirken, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hakimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilecek.

Kabul edilen 94. madde ile 5651 sayılı Kanunun 9. maddesinden sonra gelmek üzere 9/A maddesi eklendi. Eklenen yeni maddeye göre, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebilecek.

Görüşmelerde 109’ncu maddeye kadar olan maddeler kabul edildi. 125 maddelik kanun teklifiyle ilgili kalan 17 madde ise bugün saat 14.00’da başlayacak Genel Kurul’da görüşülecek.

Kaynak: evrensel, T24