Skip to main content

Google, bu kez de World Wide Web (www) için özel bir Doodle yayınladı.

Google, özel günler için hazırladığı Doodle‘lara bir yenisini daha ekledi ve World Wide Web‘in 30. yıl dönümüne özel bir Doodle hazırladı. Google’ın anasayfasındaki World Wide Web Doodle’ına tıklayanlar “World Wide Web nedir?” sorusuna yönleniyor.

world wide web yani ‘www’ bugün dünya çapında kullanılan bir sistem olarak biliniyor. İnternet sitelerinin farklı bölgelere yayın yapabilmesini dolayısıyla kapalı ağ olmaktan çıkabilmesini sağlayan bu sistem ilk kez 1989 yılında kullanılmıştı. İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemi olan www sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişiliyor. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir.

Web kavramı, CERN’de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee’nin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluşmuş. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirleniyor. World Wide Web Konsorsiyumu’nu yöneten Tim, ilk internet sitesini cern’in kendi ağında yayınlamıştı. 20 Aralık 1990’da yayınlanan site, dünya genelinde 1991 yılı içerisinde açıldı. Sitenin adı ise ‘info.cern.ch’ olarak belirlendi.