Skip to main content

Intel kendi masaüstü anakartlarının üretimine son veriyor Masaüstü masaüstü PC satışlarındaki görülen düşüş, endüstri genelinde dalgalanmaya neden oluyor. Intel, masaüstü anakartlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl içinde gerçekleştireceği planlarını açıkladı.  The…

Intel kendi masaüstü anakartlarının üretimine son veriyor

Masaüstü masaüstü PC satışlarındaki görülen düşüş, endüstri genelinde dalgalanmaya neden oluyor. Intel, masaüstü anakartlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl içinde gerçekleştireceği planlarını açıkladı. 
The Verge’in haberine göre; bu yıldan itibaren Intel kendi yeni Haswell çiplerini piyasaya sürdükten sonra, masaüstü anakart üretimine son verecek. Aslında, Intel, önümüzdeki 3 yıl içinde bütün masaüstü anakart işini bırakmayı planlıyor. 
engadget’ta yer alan habere göre; şirket, anakartlarında herhangi bir değişiklik yapmadan önce, Haswell işlemcilerini üretecek. Intel, daha sonra Ultrabook, tablet ve masaüstü piyasaları için yeni tasarım oluşturma üzerine odaklanmayı planlıyor.
Şirket, masaüstü işlemci pazarını bırakmaktan başka henüz başka planları bulunmadığını söylese de; çıkan söylentiler, Intel’in gelecekteki işlemcilerinin OEM anakartlarına bağlanabileceği yönünde. Bu durum da, kendi bilgisayarlarını oluşturanlar için zorluk yaratabilir. 
Intel’in açıklamasında masaüstü işine bağlı kalacağını, gelecek ürünün platform performansı ve güç ihtiyacına göre değerlendirileceği belirtiliyor. 
DigiTimes’ta yer alan haberde; Intel’in Haswell işlemcilerini 2 Haziran’da piyasaya süreceğinden bahsediliyor.