İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 05.04.2017 - 15:03

Intel Security’e veda, McAfee ile yola devam

McAfee, Intel ve TPG’nin ortaklığında 4,2 milyar dolarlık yatırım anlaşmasının tamamlanmasıyla bağımsız bir siber güvenlik şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere, Intel, güvenlik firması McAfee’yi Ağustos 2010’da 7,68 milyar dolara satın almış ve bu işlem Şubat 2011’de tamamlanmıştı. Ocak 2014’te McAfee’nin ismi Intel Security olarak değiştirildi ve o tarihten bu yana da firma bu isimle faaliyetlerini sürdürüyor. Eylül 2016’da ise Texas Pacific Group (TPG) Intel Security’nin yüzde 51’lik hissesine 4,2 milyar dolar ödeyerek bünyesine kattı. 4 Nisan’da yapılan açıklamayla da TPG’nin satın alma işlemini tamamladığı bildirildi. Firma bugünden itibaren McAfee adıyla yoluna devam edecek. McAfee, TPG’nin yaptığı bir anlaşmayla yatırımcıları arasına lider özel sermaye yatırım şirketi Thoma Bravo’nun da katıldığını aktardı. Intel, McAfee’deki yüzde 49’luk hissesini korumaya devam ediyor.

Yeni yatırımcı ortaklarıyla McAfee, siber güvenlik sektörünün küresel çaplı büyüme potansiyelini yönetmek üzere pazar odaklı çalışmalarına ağırlık vererek, finansal, operasyonel ve teknolojik yatırımlar gerçekleştirecek. Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı Christopher Young, CEO olarak yeni McAfee’nin liderliğini üstlenecek. TPG Ortağı Bryan Taylor ise şirketin yönetim kurulu başkanı seçildi. Firma ayrıca 4 Nisan itibarıyla kurumsal kimliğini yeniledi ve logosunu paylaştı.