Skip to main content

Instagram’ın kurucusu Kevin Systrom, yeni girişimi Rt.live’i tanıttı. Rt.live, eyalet ve bölge ölçeğinde haftalık ve günlük Covid-19 raporu sunuyor.

Instagram‘ın kurucusu Kevin Systrom, paylaştığı bir tweet ile yeni girişimi Rt.live‘i tanıttı. Systrom’un yeni girişimi Rt.live, Coronavirus’ün bir kişiden diğerine ortalama bulaşma sayısını temel alarak haftalık ve günlük raporlar sunuyor.


Araç, ABD’de virüsün kaç kişiye bulaştığını eyalet ve bölge ölçeğinde takip etmenizi sağlıyor. Rt.live’deki veri analizlerinin Kevin Systrom tarafından yapılıyor. Site ise Instagram’ın diğer kurucu ortağı Mike Krieger tarafından hayata geçirildi.

Instagram’ın eski CEO’su Kevin Systrom, internet sayfası Rt.live’dan tüm eyaletlerdeki enfeksiyon oranlarına detaylı bir şekilde ulaşılabileceğini belirtiyor. RT.live, verileri resmi sağlık kaynaklarından toplayarak, test ve vaka sayılarını eyalet bazında aktaran bir proje olarak hayata geçirildi. Covid Takip Projesi’nde hastaneye yatanların sayısının yanı sıra, hayatını kaybedenlerin sayısı da aktarılıyor. Tüm eyaletlerdeki ortalama bulaşma sayısını gördüğünüz grafikte, eyaletlerin üzerine tıklayarak her bir eyaletteki yayılma hızını da detaylı olarak inceleyebiliyorsunuz.

Instagram kurucusu ayrıca, Rt.live’in önümüzdeki dönemde ABD haricindeki  ülkeler için de hesaplamalar sunacağını açıkladı.