Skip to main content

Hava temizleyiciler, dünyada son dönemlerde oldukça ilgi gören ürünlerin başında gelirken Türkiye’de de bu kategoriye ilgi büyük. Bu alanda ürün geliştiren firmalardan olan Fakir Hausgeräte’in Pazarlama Müdürü Esra Özden Türköz ile bir söyleşi gerçekleştirdik.   

Küçük Ev Aletleri Sektöründe, ‘teknoloji ve sağlık’ ilişkisi nasıl? Bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Küçük ev aletleri pazarı, dünyada gelişen üç ana akım olan ‘sağlıklı yaşam’, ‘kolaylık’, ‘dijitalleşme’ ekseninde üretilecek yeni inovatif ürünlerle büyüyor ve önümüzdeki yıllarda da yine bu eksende büyümeye devam edecek. Sektördeki markalar, yaptıkları güçlü Ar-Ge yatırımlarıyla bu üç akıma kanalize olarak farklı kategorilerde inovatif ürünlerini insanların kullanımına sunmaya başladılar.

Hızlı gelişen teknoloji dünyasında insanların yaşam kalitelerini artıracak inovatif ürünler her zamankinden daha büyük bir ilgi ve merakla beklenir hale geldi. Tüketici, almak istediği ürünün özelliklerini detaylı olarak incelerken tüm seçeneklere şans veriyor ve bu da küçük ev aletleri sektöründe rekabeti artırıyor. Zaman kavramının çok değerli olduğu günümüzde, işini kolaylaştıracak ve sağlığına iyi gelecek ürünlere yönelen tüketici artık ne almak istediğini net olarak biliyor.

Özellikle sağlıklı yaşam trendinin büyük oranda yaygınlaşması, bu yönde yapılan yatırımlar, artan ürün çeşitliliği ve yeni fikirler pazarı günden güne büyütmekte. Fakir Hausgeräte olarak hem tüketiciyi yakından tanımamız hem de Ar-Ge gücümüz sayesinde inovatif ürünlerimizle pazarda önemli bir konuma sahibiz. Dünyanın en yeni trendlerini ürünlerimize yansıtmak adına, Ar-Ge departmanımız ile insanların hayatını kolaylaştıracak yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmeye yönelik sürekli olarak önemli çalışmalara imza atıyoruz.

Hava temizleyici ürünlere talep nasıl? Bu kategorideki ürünlerinizde nasıl bir teknoloji kullanıyorsunuz?

İnsanların yüzde 71’i ev temizliği ve evdeki temiz havanın sağlığını olumlu etkilendiğini düşünüyor. Hava temizleyiciler, dünyada son dönemlerde oldukça ilgi gören ürünlerin başında gelirken Türkiye’de de bu kategoriye ilgi büyük. 5 filtreli iyonik hava temizleyicimiz Vigor Plus, havadaki alerjiye ve çeşitli solunum yolu hastalıklarına sebep olan polen, bakteri, toz gibi tüm zararlı maddeleri yok edip mekânları temiz hava ile dolduruyor. Aktif oksijen çıkışı ve 70 m2’lik kullanım imkânı yaşam alanlarının her köşesine ferahlık katıyor. Toz ve koku sensörleri ile otomatik hava kalitesi kontrolüne olanak veren Vigor Plus, kolayca temizlenebiliyor. Cihazın üzerinde H.E.P.A, TiO2, karbon, ön ve plazma filtreleri mevcut. Vigor Plus ile mekânlarda oluşan temiz hava, astım ve alerjik hastalıklara karşı direncinizi artırıyor.

Fakir dünyanın ilk ve tek havayı da temizleyen süpürgesini üretti. Bize ürünün çıkış süreci ve teknolojisinden bahsedebilir misiniz?

Son yıllarda hava temizleyicilere olan tüketici ilgisi ve gitgide popüler olan bu kategori, bizi zaten uzmanı olduğumuz elektrikli süpürge kategorisinde yeni bir kanal açmaya yöneltti. Ar-Ge ekibimizle yaptığımız iki yıl süren titiz çalışmaların neticesinde, elektrikli süpürgede devrim yapan ve bu kategoride standartları değiştiren bir ürün ortaya çıkardık.

Fakir Filter Pro standartları değiştiriyor çünkü; emisyon sınıfında bindelik orana giren ilk süpürge olma özelliği taşıyor. Elektrikli süpürgelerde emisyon, temizlenen alan içerisinde, süpürgenin çalışma esnasında içinden çıkan havadaki partiküllerin sayısını ölçümleyerek hava çıkışının ne kadar temiz olduğunu gösterir. Şu an piyasadaki elektrikli süpürgelerin emisyon testlerinde alınabilen en iyi sonuç 0,02 (yüzde 2) iken Fakir Filter Pro 0,003 (binde 3)’lük oranla tüm referans değerleri aşan ve literatürü değiştiren bir sonuç veriyor. Bağımsız test raporu ile de teyit edilen bu rakam, Filter Pro’nun “0 Emisyon” ile A+++ sınıfı olduğunu ve 0,3µ partiküllerde mükemmel bir filtreleme sağladığını kanıtlıyor.

Fakir Filter Pro, havada bulunan toz ve partikülleri, gözle görülemeyen bakteri ve alerjenleri İyonizer teknolojisi ile yere indirip, üstün ESF teknolojisi ile temizleyerek, yalnızca evinizi değil havanızı da temizliyor. Filter Pro, tüm bu özellikleriyle, son yıllarda popüler hale gelen toz torbasız elektrikli süpürge kategorisinde standartları değiştirirken klasik bir elektrikli süpürgeden çok ötesi olarak tanımlanabilir.

Fakir Filter Pro, dünyada bir ilk olan Electrostatic Filter System (EFS) ile tasarlandı. Bu özel tasarım sistem, 8+1 filtre donanımına sahip olmasıyla Fakir’in diğer toz torbasız süpürgelerine oranla yüzde 45 daha fazla çekim gücü sağlarken derinlemesine temizlik ve hijyen imkanı veriyor. ESF teknolojisi, iyonizer özelliği sayesinde havaya yaydığı negatif iyonlar ile ince tozları, zararlı maddeleri ve organizmaları zemine indirerek, süpürgenin içerisine hapsediyor. Bu, dünyada hiçbir elektrikli süpürgenin yapamadığı ve tüketicinin yeni tanışacağı bir olay. Polen, evcil hayvan tüyleri ve mekanlardaki tozlar başta olmak üzere en ince toz parçacıklarını bile temizleyerek, kusursuz temizlik imkanı veriyor. Ortamda büyük ölçüde arındırılan havanın uzun süreli temiz ve ferah kalmasını sağlıyor.
Filter Pro’nun çalışmasıyla birlikte ortamdaki havaya salınan negatif iyonların insan sağlığına birçok faydası olduğu çeşitli bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Negatif iyon havadaki oksijen molekülünün elektron almış halidir. Negatif iyonların yoğun olduğu bölgelerde ortam havasının bol oksijenli, dinlendirici ve ferahlatıcı olduğu hissedilir.