Skip to main content

Sosyal ağlardaki trendlerin değişimi baş döndürücü hızla ilerlerken Instagram, Snapchat’ten sonra hikayeleri için şimdi de TikTok özelliklerini platformuna eklemeye hazırlanıyor.

Instagram yeniliklerin peşini bırakmayarak her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor. Platformunu geliştirirken rakip uygulamalardan esinlenmeyi artık adet haline getiren Instagram’ın şimdiki hedefi ise TikTok. Bilindiği üzere kullanıcıların kısa videolar paylaşmasına ve canlı yayın yapmasına imkan veren yeni trend uygulamalardan TikTok, videoların hızını ayarlayabiliyor ve arka plana müzik koyabiliyor.

Daha önce de sizlere duyurduğumuz uygulamalarda gizli özellikleri test sürecinde keşfetmesiyle ünlenen Jane Manchun Wong, Instagram ekibinin üzerinde çalıştığı yeni özelliği keşfetti. Wong, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Instagram’a ‘clips’ adında yeni bir kamera modunun geleceğini açıkladı. Clips isimli yeni kamera modu sayesinde TikTok’daki videolar gibi 60 saniyelik videolar çekilebilecek. Bu özellik aynı zamanda kullanıcıların klipleri üzerine müzik kaplamasına ve bu video bölümlerinin uzunluğunu ve hızını ayarlamasına izin veriyor.

TikTok’un kullanıcılarına videolarını ekleyebilecekleri bir şarkı kütüphanesi de sunduğunu belirtelim. Instagram’a gelecek olan özellikte müzik kütüphanesinin bulunup bulunmayacağı bilinmiyor. Konuyla ilgili henüz Instagram tarafından bir açıklama yapılmazken, tahminlere göre ‘clips’ özelliğinin gelecek haftalarda kademeli olarak tüm kullanıcılara açılması bekleniyor.