Skip to main content

WhatsApp’la birlikte Facebook bünyesinde bulunan Instagram, Hikayeler (Story) için yeni arayüz test etmeye başladı. Detaylar haberimizde…

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram yine bir değişikliğe gidiyor. Bir süredir Hikayeler’in (Story) farklı şekillerde sıralanması için çalışmalar yürüten Instagram ekibi, önemli bir arayüz değişikliği yaptı. Şimdiye kadar uygulamanın en üstünde tek sıra halinde sıralanan Hikayeler, yapılan değişiklikle iki katlı bir görünümde sergilenecek.

Bilindiği gibi Instagram’ın en üst sırasında görünen Hikayeler uygulama açıldığı anda yalnızca üç tane görünüyor ve en çok etkileşime girilen kullanıcıları ilk sıraya alıyor. Diğer kullanıcılara göz atmak içinse ekranı sola doğru kaydırmak gerekiyor. Firma daha yüksek erişim elde etmek adına adına hikaye dizilimini aşağıda da görebileceğiniz üzere tek sıradan çift sıra hale getirdi. Böylece hikaye kutucukları çok daha düzenli ve çok daha hızlı bir şekilde sıralanabilecek.

Türkiye’de de aktif edilen test aşamasındaki yeni tasarım yapısı zamanla tüm kullanıcıların beğenisine sunulmuş olacak. Günümüz akıllı telefonlarının ekranlarının büyümesi nedeniyle Instagram’ın yaptığı tasarım değişikliğinin daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğunu söyleyebiliriz.

Instagram’a yorum odaklı yeni özellikler

Instagram, geçtiğimiz günlerde yorumları toplu olarak silme özelliğinin de testlerine başladığını duyurmuştu. Instagram’da paylaşılan bir gönderiye çok sayıda yorum geldiği zaman, yorumları tek tek silmek gerekiyordu. Bu da yorum sayısına bağlı olarak ciddi zaman alabiliyor. Yeni eklenen özellikle birlikte kullanıcılar 25 yorumu hızlıca silebilecek. Kullanıcılar bunun yanında ‘yorum sabitleme’, ‘toplu hesap engelleme’ ve ‘toplu yorum silme’ ‘özelliklerine kavuşacak.Yüksek takipçili kullanıcılar için hayli kullanışlı olacak yorum odaklı özelliklerin yakın zamanda tüm Instagram kullanıcılarının beğenisine sunulması bekleniyor.