Skip to main content

Daha önce Snapchat ve TikTok’a rakip olmak için adımlar atan Instagram, şimdi de sosyal medyaya farklı bir bakış açısı getiren, son dönemin popüler uygulamalarından BeReal’a özendi.

Snapchat’in yakaladığı popülaritenin ardından uygulamasına Hikâyeler özelliğini ekleyen, yakın zamanda fotoğraftan ziyade videoya yönelerek TikTok’laşmaya başladığı için kullanıcılarından tepki alan Instagram, şimdi de son dönemin popüler uygulamalarından BeReal’a esinlendi.

Bilindiği üzere BeReal, Instagram başta olmak üzere sosyal medya platformlarının filtreler ile yarattıkları sahteliğe karşı oluşturulmuş bir uygulama. Uygulama, kullanıcılarına günde bir kez bildirim göndererek, onlardan iki dakika içerisinde fotoğraf paylaşmalarını istiyor. Kullanıcılar uygulamayı açarak akıllı telefonlarının hem ön hem arka kameralarını kullanarak fotoğraflar çekiyorlar. Hiçbir düzenleme imkânı olmadan paylaşılan fotoğraflar hem kullanıcıları hem de kullanıcıların o an gördüklerini arkadaşlarıyla ve dünyayla paylaşmalarına olanak sağlıyor.

Twitter’da paylaşılan ekran görüntüleri, Instagram’ın BeReal benzeri bir özelliği geliştirme aşamasında olduğunu gösteriyor. Öte yandan, Twitter kullanıcıları, Candid Challenges adı verilen bu özelliğin esinlenmeden fazlası olduğu gerekçesiyle Instagram’ı eleştirmeye başladılar.

Ek olarak, Candid Challenges özelliği ile tepki çeken Instagram, bu özelliğin bir prototip halinde olduğunu açıkladı.