Skip to main content

Facebook’un 1 milyar dolara satın aldığı popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, değerini 100 katına çıkardı.

Haziran ayı başında 1 milyar kullanıcıya ulaştığını müjdeleyen Instagram, istikrarlı büyümesine devam ediyor. Facebook’un 2012 yılında 1 milyar dolara satın aldığı popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, değerini 100 katına çıkarmış durumda. Bloomberg Inteligence‘ın verilerine göre popüler fotoğraf paylaşım uygulaması, tek başına bir şirket olsaydı şimdiki değeri 100 milyar dolar olacaktı.

Facebook’un bugüne kadarki başarı stratejisi, yenilikleri kullanıcılarla buluşturmaktan ziyade başarılı uygulamaları satın alma veya var olan uygulamaları geliştirerek bünyesinde katma şeklinde ilerledi. Facebook’tan daha hızlı kullanıcı kazanan uygulamanın önümüzdeki 5 yıl içinde 2 milyar kullanıcıya ulaşması da beklentiler arasında. Sevilen uygulamanın önümüzdeki 12 ayda ise elde ettiği gelirin 10 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Topluluğunun 1 milyara ulaştığını duyuran Instagram, geçtiğimiz hafta yeni mobil video uygulaması IGTV’yi kullanıma sunmuştu. Instagram’ın içinde yer alan IGTV uygulamasıyla kullanıcılar, süresi 1 saate kadar çıkabilen dikey videolar izleyebiliyor.