Skip to main content

Google ve Apple tarafından duyurulan “kullanımı sınırlandırma” özellikleri Instagram’da da devreye alınıyor.

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, Instagram’sız yapamayanlar için platformuna yeni bir bölüm ekliyor.

Sosyal medya kullanım oranları ve çeşitleri farklılık gösteriyor. Son dönemin en popüler sosyal medya platformu Instagram’da fazla paylaşım yapma ve sıklıkla Hikaye güncelleme, aile ve arkadaş ilişkilerinin zedelenmesi, iş ve okul performansının düşmesine neden oluyor.  Instagram’da geçirilen zaman azaltılmak istense de çoğu zaman kontrol sağlanamayabiliyor. Hal böyle olunca bu bağımlılık  psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. İşte bu durumu kontrol altına almak isteyen Instagram, uygulamaya “Kullanım Bilgileri” isimli yeni bir bölüm getiriyor.

Bildirimler de özelleştirilebilir hale geliyor

Instagram’ın yeni  “Kullanım Bilgileri” bölümü kullanıcılara uygulama içerisinde geçirdikleri zamanı gösteriyor. Daha önemlisi kullanımlara günlük limit seçeneği ekleyen Instagram, bu özellikle kullanıcıların platformda geçirdiği kullanım süresini sınırlandırıyor. Aynı zamanda bildirim ayarları da yer alan bölümde, kullanıcılar platformdan gelen bildirimleri kolaylıkla özelleştirebiliyor. Bu sayede sadece önemli bildirimler için uygulama aktif oluyor.

Yeni özelliğin doğrulamasını ise Instagram CEO’su Kevin Systrom, Twitter üzerinden yapmıştı.