Skip to main content

Bir İngiliz yazılımcı, Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte tekrar dünyanın gündemine yerleşen silahlı insansız hava aracı Bayraktar’ın oyununu yaptı; paylaştığı tweet ile sosyal medyayı salladı.

Ukrayna’nın Rus güçlerine karşı başarılı bir şekilde kullandığı ve savaşın gidişatını etkileyen Baykar Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında başarılı kullanımı ile konuşulmaya başlansa da özellikle Azerbaycan Hava Kuvvetleri tarafından Dağlık Karabağ Savaşı’nda savaşın seyrini değiştirecek şekilde kullanılması ile tüm dünyanın dikkatini çekmişti.

Dünyanın en etkili silahlı insansız hava araçlarından biri olarak adlandırılan Bayraktar TB2, Ukrayna’nın Rus ordusuna karşı en önemli kozlarından biri olarak Ukraynalılar tarafından beğeniyle karşılanmış, hatta hakkında bir de şarkı bestelenmişti.

İngiliz bir yazılım geliştirici olan Sarah Jane Avory, Bayraktar hakkında ilk kişisel bilgisayarlardan sayılan Commodore 64 tarzında bir bilgisayar oyunu yaptığını açıkladı. Beğeniyle karşılanan oyunun videosu Twitter’da binlerce kez paylaşılırken; Avory, henüz geliştirmeye yeni başladığı oyunun geliştirilmesini durdurma kararı aldı. Durumdan rahatsız olduğunu söyleyen Avory, net bir gerekçe sunmazken, halihazırda devam eden bir savaş ile ilgili şiddet içeren bir oyun yapmanın gerçek dünyadaki yanlışları yüceltmek anlamına gelebileceğini aktaran bir Twitter kullanıcısının bu yorumunu onayladı.

Öte yandan, Twitter kullanıcıları, Avory’den bu oyunu tamamlayıp satışa sunarak oyunun gelirlerini Ukrayna’da savaştan etkilenenlere bağışlaması talebinde bulundular.