GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 18.11.2021 - 15:35

İmamoğlu, İBB’nin İstanbul Senin adlı süper uygulamasını tanıttı

İstanbul'da dijital dönüşümün önemli adımlarından biri olarak görülen İstanbul Senin süper uygulaması, bünyesinde barındırdığı mini uygulamalar sayesinde hem İstanbulluların hayatlarını kolaylaştıracak hem yönetime katılmalarını sağlayacak hem de İstanbul ekonomisine katkıda bulunacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığı İstanbul Senin adlı süper uygulama bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından tanıtıldı.

Bugün itibarıyla iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlara ücretsiz bir şekilde indirilebilecek olan ve akıllı telefon sahibi tüm İstanbullulara ulaşması planlanan İstanbul Senin, bünyesinde pek çok mini uygulamayı barındırmasından dolayı bir süper uygulama olarak tanımlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından tanıtımı yapılan uygulamanın 16 milyon İstanbullu vatandaşın hayatını kolaylaştırması, İstanbullu vatandaşların yönetimde söz sahibi olmalarına imkân sağlaması ve gelecekte girişimlerin önünü açarak şehir için ekonomik bir değer yaratması planlanıyor.

Uygulamanın beta versiyonunun bundan bir süre önce dar bir test grubunun kullanımına sunulduğunu açıklayan İmamoğlu, iki hafta önce uygulamanın Apple Store ve Google Play uygulama mağazalarına yüklenerek 85 bin İBB çalışanının kullanımına sunulduğunu ve her iki aşamada da olumlu yorumların alındığını, geliştirmenin geri dönüşlere göre yapıldığını ve bugün itibarıyla uygulamanın tüm İstanbulluların kullanımına açıldığını belirtti.

İmamoğlu ayrıca, uygulamanın bugün kullanıma sunulan versiyonunun ilk faz olduğunu, İstanbulluların bu versiyon ile İBB’nin neredeyse tüm hizmetlerine ücretsiz bir şekilde ulaşabileceklerini açıkladı. İmamoğlu, uygulamanın bu versiyonuna dair çeşitli özellikleri de dinleyicilere aktardı. Uygulamanın halihazırda kullanımda olan versiyonu ile İstanbulkart taşımadan, uygulama üzerinden metrolara, otobüslere ve şehir hatları vapurlarına binmek, İSKİ ve İGDAŞ faturalarını herhangi bir fatura ödeme noktasına ya da banka şubesine gitmeden uygulama üzerinden ödemek, abonelik işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlamak mümkün.

Bu fazda yer alan Söz Senin adlı mini uygulama ile İstanbul ile ilgili fikri olan ve şehrin geleceğine yön vermek isteyen İstanbullular fikirlerini paylaşabilecek, kararlara katılabilecekler. Uygulama, İstanbulluların yönetim ile iletişimini güçlendirecek.

İstanbullular, Otobüsüm Nerede? mini uygulamasıyla otobüslerin kaç dakika sonra durağa geleceğini görebilecek, müzik ve tiyatro etkinlikleri başta olmak üzere her türlü kültürel etkinlikten haberdar olabilecek ve bu etkinliklere diledikleri yerlerden kolayca bilet alabilecekler. İstanbullular, Çözüm Merkezi uygulaması ile mahallelerindeki sorunlarını ve ihtiyaçlarını İBB’ye ulaştırabilecek, Askıda Fatura mini uygulaması ile ihtiyaç sahiplerine destek olabilecekler.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, uygulamaya yapılacak geri dönüşlerin uygulamanın geliştirilmesinde dikkate alınacağını ve yeni uygulamaların bu süper uygulama içerisinde yer alacağını sıklıkla tekrarladı.

Uygulama ayrıca dijital cüzdan, dijital kimlik ve dijital sözleşmeleri de içinde barındıracak şekilde tasarlandı. Bu özelliği ile kimlik, kredi kartı, İstanbulkart bilgilerini uygulama içerisinde saklamak mümkün olacak. İmamoğlu,  İBB çalışanları da dahil olmak üzere kimsenin kullanıcı verilerine ulaşamayacağını belirtti; verilerin sadece kullanıcıların kendileri tarafından erişilebilir olduğunu vurguladı.

İstanbul Senin süper uygulamasına dahil edilecek bazı mini uygulamalardan da bahseden İmamoğlu, Kolay Taşın uygulamasını örnek gösterdi. Kolay Taşın uygulaması ile taşınacak vatandaşların mevcut aboneliklerini kolayca sonlandırabilmelerinin ve yeni adresleri için abonelik işlemlerini başlatabilmelerinin kolaylaştırılması planlanıyor. İstanbulkart’ın gelecekte alışverişlerde de kullanılabileceğini belirten İmamoğlu, gelecekte kart taşımadan, sadece uygulamayı kullanarak alışveriş yapılabileceğini de belirtti.

İstanbul Senin uygulamasının girişimciler ve üreticiler için yeni fırsatlar yaratması, özellikle de Güvenli Kimlik, Güvenli Cüzdan ve Güvenli İmza uygulamalarının kullanımları ile İstanbul ekonomisinin büyümesinde önemli rol oynaması öngörülüyor.

Uygulama https://istanbulsenin.istanbul adresinden incelenebilir, Apple Store ve Google Play’dan indirilerek kullanılabilir.