Skip to main content

Santrali 400 bin evin enerji ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlayan TerraPower, sodyum soğutuculu reaktör tasarımını dünya ile tanıştıracak.

Bill Gates tarafından kurulan ve desteklenen bir nükleer enerji şirketi olan TerraPower, ilk nükleer santralini inşa edeceği alanı seçti. Kemmerer, Wyoming’de yer alan ve 2025 yılında devre dışı bırakılacak olan bir kömür madeninin yakınlarına kurulması planlanan santral, geliştirilen projenin gösterimi için de kullanılacak.

TerraPower CEO’su Chris Levesque’ye göre, kurulması planlanan yeni “Natrium” santrali 4 milyar dolara mal olacak; fakat gelecekte bu rakamın çeyreği ile nükleer santral kurulabilecek.

Bill Gates, Haziran ayında yaptığı bir açıklamada su yerine sıvı sodyumu soğutucu olarak kullanan nükleer reaktörlerin daha verimli, daha güvenli ve geleneksel nükleer santrallerden daha ucuz olduklarını açıklamıştı.

Warren Buffett’in enerji şirketi PacifiCorp, Bill Gates’in TerraPower adlı şirketiyle birlikte bu nükleer santral üzerinde çalışıyor. Santralin inşasının 2028 yılında tamamlanması planlanıyor.

TerraPower’in yayınladığı basın bültenine göre ABD Başkanı Joe Biden’in bu hafta imzaladığı altyapı tasarısında yer alan 1,5 milyar dolarlık fon da dahil olmak üzere ABD hükümeti bu projeye 1,9 milyar dolarlık fon aktaracak. 15 yıl önce Bill Gates tarafından kurulan TerraPower ise bu proje için 2 milyar dolar harcayacak.

Santralin 345 megavatlık sodyum soğutuculu hızlı reaktöre sahip olması planlanıyor. Reaktörün bir depolama sistemine sahip olması ve geçici olarak da olsa gücü 500 megavata kadar yükseltebilmesi öngörülüyor. TerraPower tarafından paylaşılan bir blog yazısına göre bu reaktör ile 400 bin evin elektrik ihtiyacını karşılamak mümkün. TerraPower CEO’su Levesque, santralin 60 yıl enerji sağlayacağını belirtti.

TerraPower’in basın bültenine göre şirket, bu nükleer santralin yapımı için 2000 inşaat işçisine ihtiyaç duyuyor. Kemmerer belediye başkanı ise bu santralin inşasının yaratacağı istihdam sayesinde kömür madeninin kapatılması sonucu işsiz kalacak olan yüzlerce işçiye iş imkânı doğabileceğinden dolayı umutlu.

Kaynak: Bill Gates’ nuclear startup picks a Wyoming coal town for its 1st advanced reactor, which will cost $4 billion – Business Insider