Skip to main content

Kurulduğu günden bu yana birkaç kez kapanıp açılan Popcorn Time, bu kez geri dönmeyebilir.

2014 yılında kurulduğundan bu yana korsan filmler için Netflix görevi gördüğü söylenebilecek olan video akış sitesi Popcorn Time kapandı.

Kuruluşundan birkaç gün sonra geliştiricileri tarafından terk edilen fakat açık kaynak bir proje olduğu için başka geliştiriciler tarafından devamlılığı sağlanan Popcorn Time, bu süreçte birkaç kez kapanmış, her seferinde geri döndürülmüştü. Popcorn Time’ın bu kez tamamen kapanıp kapanmadığı bilinmemekle birlikte, sitenin en büyük destekçisini kaybettiği söylenebilir.

Geliştiriciler, siteye ekledikleri bir Google Trends grafiği ile “popcorn time” aramasının zaman içerisindeki değişimini kullanıcılara sundular. Şubat 2015’ten bu yana yaklaşık son 7 yıl içerisindeki değişimi paylaştıkları grafikte 2015 yılında oldukça fazla “popcorn time” araması yapıldığı, fakat 2016 yılından itibaren arama sayısının günden güne eridiği görülüyor.

Bloomberg’in haberine göre Popcorn Time’ın arkasındaki ekip sitenin kapandığını bir e-posta ile bildirirken, herhangi bir sebep sunmadılar. Engadget, geçmişte yasal sorunlar yaşayan sitenin ilk versiyonunun bu sebeple kapanmış olabileceğini, site kullanıcılarından bazılarının korsan film indirdikleri ve paylaştıkları iddiasıyla Hollywood stüdyoları tarafından dava edildiklerini paylaştı.

Popcorn Time geliştiricileri korsan içerikten kendilerinin sorumlu olmadıklarını, zira sitenin hiçbir filmi bünyesinde bulundurmadığını, sadece kullanıcıların bilgisayarlarında bulunan filmleri diğer kullanıcıların izlemesine izin veren bir servis işlettiklerini savunuyorlardı.

Kaynak: Illegal movie streaming service Popcorn Time shuts down – Engadget