Skip to main content

Tesla’nın ilk elektrikli pick-up modeli Cybertruck, Teksas’taki yeni Gigafactory fabrikasında üretim bandından indi.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, iki yıllık gecikmenin ardından Twitter’dan yaptığı paylaşımla Teksas’taki Gigafactory fabrikasında ilk Cybertruck’ını ürettiğini duyurdu.

Tesla yaptığı paylaşımda, “İlk Cybertruck, Giga Texas’ta üretildi!” dedi. Tesla CEO’su Elon Musk ise bu duyuruyu paylaştı ve “Tebrikler Tesla Ekibi!” diye tweet attı.

Tesla, Cybertruck’ı 2019’da tamamlamış ve 2021’in sonuna kadar seri üretimi hedeflemişti. Modelin üretimine ise bir türlü planlandığı gibi başlayamamıştı. Şirket 2019’da ayrıca elektrik motorlarının sayısı, çekme kapasitesi ve menzil gibi özelliklere bağlı olarak Cybertruck için 39 bin 900, 49 bin 900 ve 69 bin 900 dolar olmak üzere üç fiyat açıklamıştı. Ancak Tesla’nın Cybertruck için fiyat bilgileri, 2021’in sonlarına doğru şirketin web sitesinden kaldırılmıştı. Bu yüzden Tesla’nın Cybertruck modelinin bundan çok daha yüksek fiyatlarla sunulacağını söyleyebiliriz.

Tesla CEO’su Elon Musk geçen günlerde Cybertruck’ın bu yılın üçüncü çeyreğinde teslim edileceğini belirtmişti. Yani Tesla’nın araçları sahiplerine eylül ayında teslim edeceğini söyleyebiliriz. Ancak Tesla’nın daha önce de açıkladığı gibi Gigafactory’nin tam kapasiteyle Cybertruck üretmeye başlaması 2024 yılını bulabilir.

Kaynak: Tesla shows off first Cybertruck after two years of delays – digitaltrends