Skip to main content

GIF kullanımı gitgide artarak, artık günlük hayatların bir parçası oldu. Kullanıcıların online platformlarda, kendilerini ifade etmekte kullandığı GIF’lerin artık bir festivali var.  GIF formatı, online alanda kısa animasyonun yeni formlarını…


GIF kullanımı gitgide artarak, artık günlük hayatların bir parçası oldu. Kullanıcıların online platformlarda, kendilerini ifade etmekte kullandığı GIF’lerin artık bir festivali var. 

GIF formatı, online alanda kısa animasyonun yeni formlarını oluşturmak adına sanatçıların kullandığı bir yöntem haline geldi. GIF’lerin dijital sanatın yeni bir türü olarak sergileneceği festival, sanat koleksiyonerleri için online adres Paddle 8 ve dünyanın sosyal blog platformu Tumblr küratörlüğünde gerçekleşiyor. Orijinal GIF sanatı için ilk büyük ölçekli açık festival olan ‘Moving The Still‘, 8 Aralık’a kadar devam ediyor.

GIF türünde gönderimlere açık olan festivalde yer alan çalışmalar bu hafta başlayan Miami Sanat Haftası’nda sergileniyor. Art Basel’in merkezinde yapılan sergi GIF dosya formatının 25’nci yılını kutluyor. 
Gif’in kısa tarihi
İlk ortaya çıktığında adının 87A olduğu format sonradan farklı bir isimle günümüze kadar geldi: Kısaca GIF olarak adlandırdığımız formatın açılımı ise; grafik değişim formatı (graphic interchange format) olarak geçiyor.
Videoda; masa tenisi, kelimeler, lazer kediler gibi hemen hemen hareket kazanan her şeyin GIF olarak görüldüğü  bazı örneklere yer veriliyor. Yönetmenliğini Legs Media’dan Sean Pecknold’un yaptığı kısa filmi izleyebilirsiniz: