Skip to main content

Avrupa’daki daralma elektrik- elektronik ihracatçılarını yeni pazarlara yöneltti. İlk çeyrekte elektrik-elektronik ihracatı 2 milyar 962 milyon dolar değerinde.   Ülkemizin üretim, ihracat ve istihdam bakımdan önde gelen sektörleri arasında yer alan…Avrupa’daki daralma elektrik- elektronik ihracatçılarını yeni pazarlara yöneltti. İlk çeyrekte elektrik-elektronik ihracatı 2 milyar 962 milyon dolar değerinde.
 
Ülkemizin üretim, ihracat ve istihdam bakımdan önde gelen sektörleri arasında yer alan elektrik-elektronik ve bilişim sektörünün ihracatı, 2013 yılının ilk çeyreğinde 2 milyar 962 milyon dolara ulaştı. Türkiye ihracatında beşinci sırada yer alan sektörün ihracatında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre düşüş olmasına rağmen Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu’ya yapılan ihracatın arttığı gözlendi.   
 
Ocak – Mart döneminde elektrik-elektronik ve bilişim sektörünün en büyük pazarlarından olan İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerine olan ihracattaki gerilemeye karşılık Doğu Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri’nde artış olduğu görüldü. Avrupa pazarındaki daralmayı pazar çeşitliliğiyle telafi etme yolunda ilerleyen elektrik ve elektronik sektörü, İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) öncülüğünde dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen potansiyel pazar araştırmalarına hız verdi. 
 
İhracat artışı görülen ülkeler
İhracat portföyünde Avrupa ülkelerinin ağırlığını alternatif pazarlarla dengelemek konusunda başarılı olan sektörün yılın ilk çeyreğinde en çok ihracat artışı gerçekleştirdiği ülkeler; Irak, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Azerbaycan-Nahcivan, İsrail, Cezayir, Polonya, Mısır, Macaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı. Macaristan’a yapılan ihracatın bu dönemde yüzde 119 arttığı, Suudi Arabistan’ın ise yüzde 71’lik artış oranına sahip olduğu dikkat çekti.