Skip to main content

Belirsizlik ortamı, ikinci el araç alımında Tesla’yı tercih eden müşterilerin markaya sırt çevirmesine yol açtı.

Tesla satın almak fakat aylarca sıra beklemek istemeyenlerin ikinci el Tesla’lara yöneldikleri, bunun sonucunda hem Tesla’ların ikinci el fiyatlarının yükseldiği hem de son kullanıcı nezdinde Tesla’nın bir marka olarak değerinin arttığı biliniyordu. Reuters tarafından paylaşılan bir haber, bu durumun tersine dönmekte olduğunu ortaya koydu.

Habere göre, ABD’de Temmuz ayında ortalama 67 bin 297 dolar olan ortalama ikinci el Tesla fiyatı, Kasım ayına kadar  yüzde 17 düşüş gösterdi ve 55 bin 754 dolara indi. Aynı dönemde tüm ikinci el pazarında fiyatlarda düşüş yaşandığına, fakat bu düşüşün ortalama yüzde 4 civarında olduğuna dikkat çekildi. Ek olarak, tüm ikinci el araçların satış noktalarında ortalama 38 gün, Tesla’ların ise ortalama 50 gün bekledikleri bilgisi de haberde yer buldu.

Tesla’nın artan yakıt fiyatlarından dolayı ilgi gördüğü, Tesla sahiplerinin araçlarını satılığa çıkararak bu durumdan faydalandıkları fakat geleceğin belirsizliği karşısında büyük harcamaların azalması ile Tesla’ların değer kaybettikleri konuşuluyor.

Tesla’nın yılın başından bu yana yaşadığı yüzde 70’lik değer kaybının da etkisiyle serveti 130 milyar dolara gerileyen Elon Musk, dünyanın en zengin insanı unvanını Bernard Arnault’a kaptırdı. Musk, an itibarıyla dünyanın en zengin ikinci insanı.

Kaynak: Tesla used-car market no longer as lucrative, data shows –  Digital Trends