Skip to main content

IBM, kuruluşların uluslararası ödeme süreçlerine yardımcı olacak, yeni bir blockchain bankacılık çözümünü duyurdu.

IBM, işletmeler ve tüketiciler için uluslararası ödeme işlemlerini tamamlama maliyetini düşürmek ve ödeme süresini kısaltmak üzere tasarlanmış, kuruluşların uluslararası ödeme süreçlerine yardımcı olacak, yeni bir blockchain bankacılık çözümünü duyurdu. IBM Blockchain teknolojisini kullanan ve Stellar.org ile KlickEx Group teknoloji ortaklarıyla iş birliği yapılan bu çözüm, bankaların gerçek zamanlıya yakın olarak tek bir ağ üzerinden gerçekleşen takas ve ödeme işlem hızlarını artırmayı hedefliyor.

Günümüzde uluslararası ödeme işlemleri yüksek maliyetli, zahmetli ve hata yapmaya açık olabiliyor. Farklı para birimlerindeki işlemler için birden çok aracı gerekebiliyor ve bu işlemlerin tamamlanması günler ya da haftalar sürebiliyor. Dünya Bankası’na göre ödemelerin modernize edilmesi ve finansal erişimin sağlanmasına yönelik girişimler, para birimi ve ticaret akışını iyileştirebiliyor ve 2020 yılına kadar finans hizmetlerinin 1 milyar kişiye ulaştırılması hedefinin gerçekleştirilmesine yardımcı olabiliyor.

Bu yeni çözüm ile şu anda Pasifik Adaları ve Avustralya, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık’ta 12 para birimi koridorunda canlı işlem gerçekleştiriyor. İlgili tüm taraflar, blockchain dağınık defter teknolojisini kullanarak, finansal takas ve ödeme işlemlerine erişebiliyorlar ve bunlara ilişkin öngörü elde edebiliyorlar. Tüm ödeme türleri ve değerleri için dünya genelinde finans akışını artırmak üzere tasarlanan yeni çözüm; Merkez Bankası kaynaklı dijital varlıkların değiş tokuşu için finans kuruluşlarının, kendi tercih ettikleri bir ödeme ağını seçmelerini sağlıyor.

Örneğin, gelecekte bu yeni IBM ağı, Samoa’daki bir çiftçinin Endonezya’daki bir müşteriyle bir ticari sözleşme yapabilmesini sağlayabilecek. Blockchain ağı sözleşme koşullarını kaydetmek, ticari belgeleri yönetmek, çiftçinin karşı teminat vermesi, kredi mektubu alması, anında ödeme ile işlem vadesini sonlandırması, şeffaflık ve kolaylık içinde uluslararası ticaret işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla kullanılabilecek.

IBM, konuyla ilgili olarak geliştirme ve devreye alma sürecinin bir parçası olarak bankacılık sektöründen çeşitli liderlerin olduğu bir başlangıç grubu oluşturdu. Bu grubun içinde Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Bank Danamon Indonesia, Bank Mandiri, Bank Negara Indonesia, Bank Permata, Bank Rakyat Indonesia, Kasikornbank Thailand, Mizuho Financial Group, National Australia Bank, Rizal Commercial Banking Corp. (RCBC) Philippines, Sumitomo Mitsui Financial Group, TD Bank, Wizdraw (HK) of WorldCom Finance ve diğer bazı finans kuruluşları yer alıyor.