Skip to main content

Hyundai, robot köpeği ile dikkat çeken şirket Boston Dynamics’i satın aldığını duyurdu. Detaylar haberimizde…

Son yıllarda geliştirdiği robotlara insani özellikler kazandırarak adından sıkça söz ettiren Boston Dynamics, 2013 yılını gösterdiğinde Google tarafından satın alınmış ve büyük ses getirmişti. Ancak 2017 yılına geldiğimizde şirket el değiştirerek SoftBank çatısı altına girmişti.

Boston Dynamics üç yılda ikinci kez el değiştirdi

Boston Dynamics’in yedi yıl içindeki üçüncü sahibi Hyundai oldu. Şirket, MIT bünyesinde hayat bulan ve bugüne dek pek çok robot üreten Boston Dynamics’i 921 milyon dolara satın aldığını duyurdu. İlk kez geçen hafta iddia olarak ortaya çıkan bu haber bugün resmiyet kazandı.

Boston Dynamics, programlanabilir robotu Spot’u, “Erken Sahiplenme Programı” kapsamında eylül ayında 150’den fazla şirkete ve araştırma tesislerine vermişti. Program, robot köpeğin nerelerde kullanılabileceğini değerlendirmeyi ve hangi noktalarda daha da geliştirilebileceğini tespit etmeyi amaçlıyordu. Dört ayaklı köpek robotu Spot’ı şimdilik sadece ABD genelinde satışa sunan Boston Dynamics‘in Spot‘ı 74 bin 500 dolara satışa sunduğunu belirtelim. Hyundai ve Boston Dynamics arasındaki ilişkinin nasıl olacağının önümüzdeki günlerde duyurulması bekleniyor.