Skip to main content

Huawei’nin İngiltere’deki 5G faaliyetlerini gerçekleştirmesi için izin çıktı. Detaylar haberimizde…

Huawei, İngiliz hükümeti Başbakan Boris Johnson’ın yönettiği Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından Huawei’nin İngiltere’de 5G şebekesinin kurulumu çalışmalarına izin vereceğini duyurdu.

İngiltere’den Huawei’ye 5G için izin çıktı

ABD yönetimi karar öncesi en yakın müttefiki İngiltere’ye Huawei aleyhindeki yoğun baskısı dünya gündemini meşgul etmişti. Huawei Başkan Yardımcısı Zhang yaptığı açıklamada “Huawei’nin İngiltere’de yürüttüğü 5G çalışmalarının geleceği, hükümetin bu alanda çalışmaya devam edebileceğimize dair onayıyla güvence altına alınmıştır.Bu karar, İngiltere için daha gelişmiş, daha güvenli ve daha uygun maliyetli bir telekomünikasyon altyapısının yolunu açmıştır.” ifadelerini kullandı.

İngiliz hükümeti Başbakanı Boris Johnson, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada da bu kararın sinyallerini vermişti. Johnson, BBC’ye verdiği röportajda, “İngiliz halkı mümkün olan en iyi teknolojiye erişmeyi hak ediyor. Herkes için gigabit düzeyinde geniş band teknolojisini hayata geçirmeyi istiyoruz. Eğer bir marka eleştiriliyorsa, alternatifi de belirtilmeli.” ifadelerini kullanmıştı. Aynı günlerde İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı MI5 Başkanı Andrew Parker da “Gerçek şu ki 5G’de Huawei’ye ihtiyacımız var. Bu fırsatı kaçırırsak, bu teknolojiye erişmemiz uzun yıllar alabilir. İngiltere’nin Huawei teknolojisini kullanmasının Amerika Birleşik Devletleri ile istihbarat ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünmüyoruz” değerlendirmesinde bulunmuştu.