Skip to main content

Merkezi Asya’da bulunan küresel ölçekli sektörel analiz firması Counterpoint, akıllı telefon pazarına dair son global analizini yayınladı.

Güney Kore, Hindistan, İngiltere, ABD, Çin ve Arjantin’de ofisleri bulunan Counterpoint Research’ün analizi; akıllı telefon pazarında Huawei’in Apple’ı ilk defa geçerek iyi bir performans sergilediğini gösterdi. Çin’in yıldızı parlayan markası Huawei bu başarıyı Haziran ve Temmuz ayları arasında gösterdiği yükselişle elde etti. Huawei’in akıllı telefon satışı bu aylarda Apple’ı geçti.

Araştırma şirketinin yetkili isimleri sonuçları, “Çin markalarının mobil ekosistemdeki önlenemez yükselişi” olarak yorumlarken, Samsung ve Apple gibi teknoloji devlerinin alanlarının bu nedenle daraldığı vurgulandı. Yetkililer, Huawei’nin bu yükselişinin çok önemli olsa bile “dönemsel” olabileceğini belirtti.

Araştırma sonuçlarına göre Huawei’nin ve Apple’ın Temmuz’daki satış payı yüzde 12 civarında gibi görünüyor. Huawei, iPhone’un öne geçerken Samsung, satış payının yaklaşık yüzde 20’sine sahip.

Temmuz ayı içerisinde en çok satılan akıllı telefon modelleri ise; iPhone 7 ve iPhone 7 Plus. Bu telefonları Oppo’nun R11 ve A57 modelleri ile Galaxy S8, Xiaomi Redmi Nore 4x ve Galaxy S8+ takip ediyor.