Skip to main content

Huawei, Apple’ı geride bırakarak dünyanın en büyük ikinci telefon satıcısı olmayı başardı.

International Data Corporation (IDC)  tarafından yayınlanan verilere göre, Huawei ilk kez Apple’ı geçerek dünyanın ikinci telefon satıcısı oldu. Listenin ilk sırasında ise Samsung yerini korudu.

Çinli şirket Huawei son çeyrekte 54.2 milyon adet sevkiyat gerçekleştirerek ikinci sıraya yerleşti. Huawei 2017 yılının ikinci çeyreğinde 38,4 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirirken, 2018 yılının ikinci çeyreğinde bu rakam  54,2 milyon adede çıktı. Bu başarının sağlanmasında Huawei’nin amiral gemisi P20 Pro’nun satışlarının büyük rolü olduğu belirtiliyor. iPhone X, birçok pazarda en çok satılan akıllı telefon olsa da Apple’ın ikinci çeyrekteki iPhone sevkiyatı ise 41.3 milyonda kaldı. Listenin dördüncü sırasında ise, 31.9 milyon sevkiyatla Xiaomi var.

Aynı zamanda, her ikisi de Çin’de bulunan Xiaomi Corp. ve Oppo şirketleri de listede üst sıralarda yer alıyor.

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Seth Wang konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu başarı, bizim için çok önemli. Bazıları bu sonuçlara bakarken sadece rakamlar görebilir. Bizim açımızdan bakıldığındaysa, büyüme hızımız ve zirveye bir adım daha yükselişimizi simgeliyor. Bu sonuç, çalışma arkadaşlarımızın adanmışlığının ve tüketicilerin ihtiyaçlarına doğru cevap verme yeteneğimizin çok somut bir kanıtıdır. Bu yakaladığımız başarıyı devam ettirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.