Skip to main content

HTC, Vive VR başlıklarının etrafında şekillendirdiği metaverse vizyonunu tanıttı.

HTC’nin kurucu ortaklarından olan ve 2007 yılından bu yana şirketin başkanlığını yürüten Cher Wang, Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress’in arifesinde HTC’nin metaverse vizyonu Viverse’ü tanıttı. HTC, Vive adlı sanal gerçeklik (VR) başlıkları ve akıllı telefon modelleri ile biliniyor.

Wang, Viverse’in hem çocukların hem de yetişkinlerin kullanımına uygun olduğunu ve kişiselleştirilebilecek, iş birlikleri ve eğlence için kullanılabilecek bir sanal dünya olduğunu duyurdu. Wang, ayrıca, Viverse projesinin, başından beri insanlığı teknoloji ile bir araya getirmeyi ve hayal gücünü tetiklemeyi amaçladığını belirtti.

Holoride ile bir iş birliğine giden HTC, VR teknolojisini araç içine getirmeyi planlıyor. HTC, bazı misafirlerini Barselona çevresinde bir gezintiye çıkarak Vive Flow adlı VR başlığı ve Holoride teknolojisini bir araya getiren çalışmasını denemelerine imkân sağlıyor.

Holoride ile yapılan çalışma, kullanıcıların ‘elastik içerik’ olarak tanımlanan içerikleri deneyimlemelerini sağlıyor. İçerik elastik olarak tanımlanıyor, zira VR seti içeriği gerçek zamanlı olarak aracın hareketine, rotanın uzunluğuna, türüne, sürüş biçimine ve konumuna göre şekillendirebiliyor.

Wang, Viverse’e halihazırda var olan VR uygulamaları ile ulaşılabildiğini, artırılmış gerçeklik (AR) ve VR donanımlarının gelişmesi ile birlikte “imkansızın mümkün olduğu bir geleceği” oluşturacağını belirtiyor.

Viverse kullanıcıları evlerinden sanal spor salonlarına, konserlere gidebilecekler, buzullara tırmanabilecekler. Viverse; VR, AR, yapay zekâ (AI), blok zinciri ve 5G teknolojilerin kesişiminde bulunacak.

Kaynak: HTC unveils its Viverse vision of the metaverse – Venture Beat