Skip to main content

HTC ve Valve ortaklığı ile geliştirilen sanal gözlük HTC Vive, Türkiye’de düzenlenen bir etkinlikte tanıtıldı

Özellikle 90’larda yapılan bilim kurgu filmlerinde, gelecek teknolojisi tasvir edilirken oyunlarda ortak teknoloji hep sanal gerçeklik olmuştur. Bu günlerin geleceği aslında o zamanlardan belliydi ve biz bunu sabırsızlıkla bekliyorduk. Ağırlıklı olarak son bir senedir, farklı markaların VR (Sanal gerçeklik) cihazları arz-ı endam etmeye başladılar. Bunun son örneği de HTC Vive.

360 derecelik sanal gerçeklik deneyimi

HTC Vive’in teknik özelliklerine girmeden önce kısaca deneyimlerimden bahsedeyim; HTC Vive’i, birçok sanal gerçeklik cihazından farklı olarak kablolarla bir bilgisayara bağlı olarak kullanıyoruz. İki kontrol kolu olan cihazı, bir odada ya da özel olarak kurduğumuz bir alanda kullanabiliyoruz. 360 derecelik sanal gerçeklik deneyimi için geliştirilen kameraları o alana yerleştiriyoruz. Bu da mobiliteden uzaklaştırıyor cihazı.

Cihazın tanıtımı için yapılan etkinlikte 2 demo gösterildi. Okyanus temalı bir video ve Portal oyunundan bir bölüm. Portal oyunu, cihazın tam anlamıyla nasıl bir teknolojiye sahip olduğunu kusursuz anlatıyor. Vive sayesinde gerçekten de o dünyanın içinde buluyoruz kendimizi. Odanın içerisindeki hemen her şeyle etkileşim kurmamızı sağlıyor. Çekmeceleri açmak, robot tamir etmek, odanın içinde dolaşmak gibi.

VR cihazları arasında PC’ye uyumlu tek cihaz

Teknik özelliklere gelirsek, HTC Vive’in ekran çözünürlüğü 1200 x 1080 ve saniyede 90 kare gösteriyor. Herhangi bir cihaza bağlı olmayan HTC Vive, tamamen bağımsız bir donanım. Şu an geliştirilmekte olan sanal gerçeklik cihazları arasında PC’ye uyumlu tek cihaz. Ayrıca, üzerindeki sensörler sayesinde çevreyi algılayabilen HTC Vive, yukarıda bahsettiğim çevre etkileşimlerini çok rahat gerçekleştiriyor. Kullandığım süre zarfında, herhangi bir baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması gibi, bu tarz ürünlerde ortaya çıkabilecek olası fiziksel sorunlar yaşatmadı bana. Ayrıca HTC Vive salt oyun deneyiminden ziyade; eğitim, iletişim, seyahat, sağlık, eğlence ve alışveriş gibi çeşitli alanlar da sunacak bize.

Sanal gerçeklikte benim önceliğim oyun deneyimi ve HTC Vive bunu fazlasıyla yoğun yaşatacakmış gibi geliyor bana. Henüz fiyatı ve çıkış tarihi belli olmamasına rağmen, bizi çok bekletecekmiş gibi de durmuyor.