Skip to main content

Hewlett Packard, Cuma günü yapılan bir açıklama ile, WebOS sistemini, yazılım geliştiricilerine açık kaynak kodlu kullandıracaklarını duyurdu. İlk olarak 2009 yılında Palm tarafından tanıtılan WebOS, HP’nin Palm’ı 1.2 milyar dolara…

Hewlett Packard, Cuma günü yapılan bir açıklama ile, WebOS sistemini, yazılım geliştiricilerine açık kaynak kodlu kullandıracaklarını duyurdu.

İlk olarak 2009 yılında Palm tarafından tanıtılan WebOS, HP’nin Palm’ı 1.2 milyar dolara satın almasıyla HP’nin bünyesine geçti. Geçen sene gerçekleşen bu alımdan sonra HP, WebOS sistemini yazıcılarından telefonlarına kadar tüm ürünlerinde kullanacaklarını bildirdi. WebOS sistemini özellikle ürettikleri yeni TouchPad’lerinde kullanmayı hedefleyen HP, TouchPad’leri piyasaya sürdüken yedi hafta sonra düşük satışlardan ötürü üretimlerini durdurduklarını açıkladı. 18 Ağustosta üretilmeyeceği açıklanan TouchPad, iki hafta sonra, son bir üretim ve satış turu adına, 499 dolardan 99 dolara inerek oldukça yüksek rakamlarda satılmayı başardı.

HP’de CEO olarak Leo Apotheke’nin yerine alan Meg Whitman, geçtiğimiz Cuma günü WebOS yazılımını ‘açık kodlu patente sunacaklarını’ açıkladı. Meg Whitman ‘WebOS, mobil ve bulut bilişimi ile bağlantılı, ölçeklenebilir olmak üzere sıfırdan üretilmiş tek platformdur. HP, bu yeniliği sunarak, açık kaynaklı topluluğun yaratıcılığını kamçılayarak, yeni nesil uygulamalar ve cihazlar üretmeye teşvik etmiştir’ dedi.

HP’de bu süreçte kendi mühendislerini, gelişim ve destek kaynaklarını sunarak aktif bir rol oynamayı planlıyor.

Forrester analisti Sarah Rotman-Epps ise HP’nin bu haraketini ‘giymek istenilmeyen bir kıyafetin çöpe atılacağına bağış yapılması gibi birşey’ olarak yorumladı.

Siz HP’nin WebOS ile ilgili yeni kararını nasıl buldunuz?