Skip to main content

Honda, kısa yolculuklarda elektrik, uzun yolculuklarda ise hidrojen yakıt pilinin kullanımını sağlayarak menzil uzatırken karbon salımını sıfıra yakın bir değere indirmeyi hedefliyor.

İlk tam elektrikli SUV modeli Prologue’u 2024 yılında piyasaya süreceği bilinen Honda’dan önemli bir açıklama geldi. CR-V adlı SUV modelini yenileyen Honda, bu modelin 2025 yılında hibrit olarak piyasaya sürüleceğini, fakat aracın benzin yerine hidrojen yakıt pili kullanacağını açıkladı.

Ürün gamını tamamıyla elektrikli araçlardan oluşacak şekilde yenileme çalışmalarına başlayan, 2040 yılına kadar bu süreci tamamlamayı, 2050 yılına kadar ise karbon nötr olmayı hedefleyen Honda, enerji için elektrik ve yakıt pilinden yararlanan araçların tasarımına ve üretimine hız verdi.

Honda, hidrojen yakıt pili kullanılan hibrit araçlar ile sürücülerin şehir içi günlük kullanımlarda elektrik, uzun yolculuklarda ise hidrojen ile yol alabileceğini belirtiyor. Böylece şehir içi karbon salımı sıfıra indirilirken, uzun yolculuklarda da hidrojen sayesinde sıfıra yakın bir değere ulaşılması hedefleniyor.

Kaynak: Honda’s Next Electric SUV Will Also Run on Hydrogen – ReviewGeek