Skip to main content

Yıl sonuna kadar kullanıcı sayısının bir milyarı aşabileceği öngörülen 5G, “en hızlı büyüyen mobil bağlantı kuşağı” olabilir.

Ericsson tarafından yayımlanan bir rapora göre, 2022 yılının sonuna kadar bir milyardan fazla kişinin 5G kullanıcısı olacağı öngörülüyor.

Bu yılın Temmuz-Eylül ayları arasında 110 milyondan fazla insanın 5G kullanmaya başladığının aktarıldığı raporda, güncel 5G kullanıcısı sayısının 870 milyona ulaştığına değinildi. Bu sayı, 2021 yılı sonu 5G kullanıcı sayısının iki katına yakın; zira Ericsson’un raporlarına göre geçtiğimiz yılın sonunda 5G kullanıcısı sayısı 580 milyon idi.

Ericsson’un raporda yer alan öngörüsünün gerçekleşmesi hâlinde 5G, dokuz haneli kullanıcı sayısına 4G’den iki yıl erken ulaşarak “en hızlı büyüyen mobil bağlantı kuşağı” olacak.

Aynı dönemde kullanıcı sayısına 41 milyon ekleyen 4G’nin kullanıcı sayısının ise yılın sonuna kadar 5,2 milyara ulaşması bekleniyor.

Öte yandan, 2028’e kadar 5 milyar kişiye ulaşacağı tahmin edilen 5G’nin tüm ağ aboneliklerinin %55’ini oluşturacağı düşünülüyor. Ek olarak, bu yıl 8,4 milyarı aşması beklenen mobil bağlantı abonesi sayısının 2028’e kadar 9,2 milyar bulacağı öngörülüyor.

Kaynak: More Than 1 Billion People Expected To Be Using 5G By Year’s End –  Slashdot