CİHAZLAR

H.Kerem Fındık | 22.06.2017 - 09:50

HMD Global: Vodafone’la işbirliğimiz uzun vadeli

Nokia akıllı telefonlar HMD Global tasarım ve pazarlaması ve Vodafone işbirliğiyle Türkiye’de Temmuz’da satışa çıkıyor. HMD Global CMO’su Pekka Rantala’dan konuyla ilgili görüşlerini aldık.

Nokia bu yıl Şubat ayında Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı Nokia 3, Nokia 5 ve Nokia 6 modelleriyle Türkiye pazarına giriş yaptı. Bu üç model Vodafone tarafından Temmuz ayında piyasaya sunulacak. Nokia’nın giriş seviyesi modeli olan 3310 da ülkemizde satışa çıkacak. Bu model için Vodafone’un münhasırlık anlaşması bulunmuyor. Dolayısıyla, cihaz bütün teknomarketlerde tüketicilere ulaşacak. Nokia akıllı telefon ve giriş seviyesi telefonlarının tasarım ve pazarlamasını Aralık 2016’da kurulan bir girişim olan HMD Global üstleniyor. Modeller 19 Haziran’da Türkiye’de bir basın toplantısıyla tanıtıldı ve biz de HMD Global CMO’su Pekka Rantala bir araya geldik

Sunumda cihazları Vodafone işbirliğiyle satacağınızı söylediniz. Peki, diğer operatörlerle görüştünüz mü?

Lansman anı için bizim için çok değerli. Lansman aşamasında Vodafone’la işbirliği yapmaya karar verdik. Biz Vodafone’la uzun dönemli işbirliği yapıyoruz. Bu işbirliğinin iyi bir temel oluşturacağını düşünüyoruz.

Türkiye’de ofis açmayı düşünüyor musunuz? Böyle bir planınız var mı?

Burada belirli bir insan kaynağımız var. Bu arkadaşlarımız şu an satış-pazarlama ve müşteri hizmetlerine bakıyor. Bununla birlikte biz yeni kurulmuş bir start-up’ız, büyük bir kurumsal şirketler seviyesinde değiliz. Elbette, büyüdükçe farklı planlarımız da olacak.

Nokia’nın tabletleri de olduğunu biliyoruz. Bunları Türkiye’ye getirmeyi düşünüyor musunuz?

Şu an için akıllı telefonlara odaklanmış durumdayız. Tabletlerle ilgili bir herhangi bir açıklamamız yok. Bizim için odaklanmak daha önemli. Üç akıllı ve bir giriş seviyesi telefonla yola çıktık.

Nokia’nın eskiden dikkat çeken uygulamalarla kullanıcıların karşısına çıktığını biliyoruz. Yeni dönemde uygulama ekosistemine yönelik çalışmalarınız olacak mı?

Bunun öncelikle Android işletim sistemiyle ilgili yönü var. 10 sene önce Android işletim sistemi henüz bu kadar büyümemiş ve gelişmemişti. Aynı şey Google servisleri için de geçerli. 10 sene sonra tamamen farklı, olağanüstü bir deneyim var. Dolayısıyla, burada kullanıcılar için durum istedikleri uygulamaları arama ve bulma durumu var. Biz tamamen telefonlara odaklanmış durumdayız, gelecekte neler olacağını göreceğiz.

Peki, Nokia aksesuarlarını da Türkiye’ye getirecek misiniz?

Evet, kesinlikte aksesuarları da getireceğiz. Bunun telefonlarla yaşanacak deneyim için çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Nokia cihazlar ve özellikleri

Nokia 6

Üstün işçilik ve ayırıcı tasarım ile kapsamlı bir ses deneyimini birleştiren yeni Nokia 6, 5.5 inç tam HD ekrana sahip. Çift hoparlörlü akıllı ses amplifikatörü, tüketicilerin derin bir bas ve benzersiz netlik deneyimi yaşamasına olanak tanırken, Dolby Atmos sesi deneyimi yaşatıyor. Nokia 6’nın ince formdan ödün vermeden, güneş ışığında okuma deneyimi sağlayan, lamine edilmiş bir ekranı bulunuyor. Qualcomm Snapdragon  430 mobil platformu ve Qualcomm Adreno  505 grafik işlemcisi ile güçlendirilen Nokia 6, performans ve güç tüketimi arasındaki denge seviyesine ulaşıyor. Nokia 6, yedek pil ömrüyle dışarıdayken de eğlence deneyimini maksimum seviyeye çıkarmak için tasarlandı. Mat siyah, gümüş, mavi ve bakır olarak dört renk seçeneği olan Nokia 6’nın perakende satış fiyatı bin 349 TL.

Nokia 5

Nokia 5, yekpare tek bir 6000 serisi alüminyum bloğundan hazırlandı ve Corning Gorilla camlı lamine 5.2 inç IPS HD ekrana sorunsuz geçiş yapan tasarıma sahip. Qualcomm Snapdragon 430 mobil platformu tarafından desteklenen Nokia 5, mükemmel bir pil ömrü ve gelişmiş grafik performansı sunarak, günlük kullanım ihtiyaçlarıyla premium tasarımı dengeliyor. Nokia 5, 8MP, 84 derece geniş açılı ön kamerası, selfie’lere ekstra daha fazla sahne özelliği, hem güneş ışığında hem düşük ışıkta ekranı görünürlüğünü ile dikkat çekiyor. Mat siyah, gümüş, mavi ve bakır olmak üzere dört farklı renk seçeneği bulunan Nokia 5’in perakende satış fiyatı bin 149 TL.

Nokia 3

Hassas alaşımlı alüminyum çerçeve ile tek bir alüminyum parçadan oluşan Nokia 3, yapısal bütünlük ve korumaya sahip. Sıfır hava boşluğu ve şekillendirilmiş Corning Gorilla Glass ile tamamen lamine edilmiş 5 inç IPS ekrana sahip olan Nokia 3, dayanıklılığı ve görüş açısıyla yi bir izleme deneyimi sunuyor. Gümüş beyaz, mat siyah, mavi ve bakır beyaz olmak üzere dört farklı renk seçeneği bulunan Nokia 3’ün piyasa satış fiyatı 949 TL.