TEKNOLOJİ

DigitalAge | 03.04.2012 - 17:20

Hindistan mobil’de ikinci dev oluyor

GSMA bugün yaptığı bir açıklamada Hindistan’ın mobil genişbant alanında 2016 yılına kadar en büyük ikinci pazarına sahip olacağını bildirdi. Önümüzdeki dört yıl içinde 267 milyon mobil genişbant bağlantısı sağlayacak olan ülkenin Amerikanın 337 milyon bağlantısını geçerek ikinciliği ele geçirecek. İlk sırada ise, 639 milyon bağlantıya ulaşması beklenen Çin’in liderliğini devam ettirmesi bekleniyor. Yakın zamanda yapılan […]

GSMA bugün yaptığı bir açıklamada Hindistan’ın mobil genişbant alanında 2016 yılına kadar en büyük ikinci pazarına sahip olacağını bildirdi.

Önümüzdeki dört yıl içinde 267 milyon mobil genişbant bağlantısı sağlayacak olan ülkenin Amerikanın 337 milyon bağlantısını geçerek ikinciliği ele geçirecek. İlk sırada ise, 639 milyon bağlantıya ulaşması beklenen Çin’in liderliğini devam ettirmesi bekleniyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Hindistan’ın kırsal nüfusunun yoğunluğuna rağmen, mobil büyümenin daha büyük şehirler tarafından sağlandığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl Hindistan’ın kentsel alanlarında 85 milyon mobil artış sağlanırken, kırsal alanlarda bu sayı 57 milyon olarak açıklandı. Bunun yanı sıra mobil penetrasyon kentsel alanlarda yüzde 20 artış gösterirken, kırsal alanlarda bu artış 6.5 oranında gerçekleşti.

GSMA’nın direktörü Anne Bouverot, Hindistan’daki mobil sektörün gelişiminin devlet tarafından daha fazla desteklenmesinin sonucunda ülkenin mobil genişbant penetrasyonunun “yüzde 10’luk bir sonucunda bile yaklaşık 80 milyar dolarlık bir kâr sağlayarak ülkenin ulaşım, sağlık ve eğitim sektörlerini 2015 yılına kadar büyük ölçüde geliştirebileceği”ni belirtti.

Şirket aynı zamanda Yeni Delhi’de kalıcı bir ofis açarak, Sandeep Karanwal ve Nitin Sapra’yı GSMA Hindistan Ofisi Yöneticisi ve Hizmet Denetimi Yöneticisi olarak işe aldıklarını açıkladı.

Haber kaynak:marketwatch.com