Skip to main content

Yahoo!’nun geçtiğimiz ay Facebook’a açtığı patent davası, başını ağrıtacağa benziyor. Facebook, açılan dava karşısında ilk başta şaşkınlık sergilemiş olsa bile, bu sabah Yahoo!’ya dava açtığını duyurdu. Yahoo!’nun iddiasının tersini ortaya…

Yahoo!’nun geçtiğimiz ay Facebook’a açtığı patent davası, başını ağrıtacağa benziyor.

Facebook, açılan dava karşısında ilk başta şaşkınlık sergilemiş olsa bile, bu sabah Yahoo!’ya dava açtığını duyurdu. Yahoo!’nun iddiasının tersini ortaya atan şirket, aslında kendi patentlerinin ihlal edildiğini ileri sürüyor.

Yahoo’nun herhangi bir patentini ihlal ettiği iddiasını reddeden Facebook, kendi açtığı patent davası ile ilgili şunları söyledi: “En başından beri kendimizi Yahoo!’nun açtığı davaya karşı savunacağımızı belirtmiştik ve bugün biz de cevap niteliğinde bir dava ile Facebook’un 10 patentini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvuruyoruz. Kendi patent haklarımızı ortaya atmış olsak bile, bu davayı açmamızın sebebi Yahoo!’nun kısa süreli bir karar ile ortaklarına saldırması ve innovasyon yerine yasal yollar seçmesidir.”

Facebook, mahkemeden Yahoo!’nun tüm iddialarını reddetmesini ve şirketin hem zarar hem de yasal sürecin tüm maddi yükünü karşılamasını istiyor.

2011 yılının sonuna kadar yanlız 56 adet patente sahip olan Facebook’a karşı, Yahoo!’nun yaklaşık 1000 adet patenti bulunuyor. Analistlere göre, büyük bir teknoloji şirketi için Facebok’un patent sayısı oldukça düşük.