Skip to main content

Hindistan, dijital bir para birimi konusunda çalışmalar yaptığını açıklayan son ülke oldu.

Kripto paralar ve NFT’ler ile ilgili bir açıklama yapan Hindistan Ekonomi Bakanı Nirmala Sitharaman, dijital varlıklar ile ilgili işlemlerin %30 oranında vergilendirileceğini belirtirken, bu oran, dijital varlıklardan alınacak verginin ülkenin en yüksek vergi bandına yerleştirildiğini gösteriyor.

Hindistan’ın merkez bankası tarafından yaratılacak olan bir dijital para birimine sahip olmasının dijital ekonomiye önemli bir etkisi olacağını da söyleyen Sitharaman, dijital para biriminin kullanımına başlanması ile birlikte finans sisteminde kontrolün daha ucuz ve daha verimli olacağını da belirtti.

Dijital bir para biriminin yeni bir vergi rejiminin getirilmesini zorunlu kıldığını açıklayan Sitharaman, verginin işlem sırasında kesileceğini, NFT’ler gibi dijital varlıkların hediye edilmeleri sırasında da vergi alınacağını belirtti.

Sitharaman’ın bu açıklaması, ülkenin bazı banknotları tedavülden kaldırma hamlesinin devamı olarak görülüyor. Zira Başbakan Narendra Modi, 2016 yılında yaptığı bir açıklama ile 500 ve 1000 rupilik banknotların tedavülden kaldırıldığını açıklamıştı. Öte yandan, Sitharaman’ın açıklaması kripto para tacirleri tarafından dijital para birimlerine meşruiyet kazandırdığı gerekçesiyle olumlu karşılandı.

Kaynak: India says it will launch digital rupee as soon as this year – BBC News