Skip to main content

Hindistan’ın Chandrayaan-3 uzay aracı, bugün Ay’a sorunsuz bir biçimde iniş yaptı.

Hindistan tarihi bir başarıya imza attı. 14 Temmuz’da Hindistan’ın güneyindeki Sriharikota’dan fırlatılan Hindistan’a ait Chandrayaan-3 uzay aracı, bugün Ay’ın az keşfedilen güney kutbuna başarılı bir şekilde iniş yaptı.

Böylece Hindistan ABD, Çin ve Sovyetler Birliği’nden sonra Ay’a araç indiren dördüncü ve Ay’ın güney kutbuna ulaşan ilk ülke oldu.

Uzay aracının inişini canlı olarak takip eden Hindistan Başbakanı Narendra Modi, bunu insanlık için tarihi bir an olarak nitelendirdi ve bu başarının “tüm insanlığa ait olduğunu” söyledi.

Hindistan’ın en önemli film yıldızlarından Shah Rukh Khan, X üzerinden yaptığı paylaşımda sevincini şöyle paylaştı: “Tüm bilim insanlarını ve mühendisleri, Hindistan’ı bu kadar gururlandıran tüm ekibi tebrik ederim. Chandrayaan-3 başarıyla aya yumuşak iniş yaptı.”

Uzay aracının veri toplaması ve Ay hakkında daha fazla bilgi edinmek üzere bazı deneyler yapması planlanıyor. Bilim insanları, güney kutbunun keşfedilmemiş bölgesinin önemli donmuş su ve değerli element rezervlerini barındırabileceğine inanıyor.

Kaynaklar:

Indian spacecraft makes historic landing at Moon’s South Pole – Financial Times

India moon landing live news: Chandrayaan-3 makes space history – ALJAZEERA