Skip to main content

Sağlık Bakanı Fahretti Koca, Hayat Eve Sığar uygulamasıyla yurtiçi uçuşların güvenli bir şekilde gerçekleştirilebileceğini duyurdu.

Coronavirus salgını ile mücadele, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de devam ediyor. Coronavirus pandemisi sürecinde Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması süreç boyunca ihtiyaca yönelik olarak güncellenmeye devam ediyor. Son olarak e-devlet üzerinden başvuru ile alınabilen maske kodlarını paylaşan uygulama, şimdi de yurtiçi seyahatler için devreye alınıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre, Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu, tüm yurtiçi uçuşlar için bir zorunluluk olacak. Yapılan açıklamaya göre, mobil uygulama üzerinden alınabilecek kod ile tren ve uçak seyahatleri gerçekleştirilebilecek. Uygulamada ayrıca virusle temas edenlerin takibi yapılabilecek.

Uçağa binerken giriş kartı olacak uygulama ile risksiz olmadığımızı göstermemiz istenecek. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü ve tedbirler seyahat firması tarafından ve sağlanacak. Böylece yolcuların güvenliği sağlanmaya çalışılacak. Uygulamadan alınacak HES kodları kişiye özel olup tekil kodlardan oluşuyor.

HES (Hayat Eve Sığar) kodu nasıl alınır? 

HES kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması veya SMS vasıtasıyla alınabiliyor.

HES kodunu mobil uygulama üzerinden alabilmek için, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne gidilerek, “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklamak yeterli olacak.

HES kodunu SMS üzerinden alabilmek içinse, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve kodun geçerli olacağı gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebilecek.

Türkiye’de coronavirus salgınını takip edebileceğiniz güncel tablo

Türkiye’de yayılmaya devam eden coronavirus salgınını Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan internet sitesinde yayınlanıyor. Sitede, Türkiye’deki toplam hasta sayısı, yapılan test sayısı, hayatını kaybedenlerin sayısı, yoğun bakım hasta sayısı, entübe hasta sayısı ve iyileşen hasta sayısı günlük olarak paylaşılıyor.  Türkiye’deki güncel verilerin paylaşıldığı Covid-19 tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.