Skip to main content

Dünyadan Beacon teknolojisini farklı şekillerde kullanan 15 şirketi sıraladık

Apple’ın iBeacon teknolojisini piyasaya çıkaralı bir yılı geçti ve tabii ki rakipleri Estimote, Bluecats, Bluesense ve Gelo Android iOS uyumlu kendi cihazlarını üretti. Offline pazarlama dünyasında oldukça popüler olmasına rağmen iBeacon teknolojisi bazı asılsız söylemler nedeniyle kullanıcılar tarafından çok güvenilir bulunmuyor.

Biraz tüketici eğitimi biraz da müşteri ihtiyaçlarının doğru şekilde anlaşılmasıyla, pek çok marka tüketicilerin kendilerine doğrudan fayda sağlaması koşuluyla Beacon teknoloji ile kendisine iletilen mesajları alma konusunda istekli olduğunu anlamaya başladı.

ABD’de şu anda 3,5 milyon perakende mağazasının yüzde 1’i tarafından kullanılıyor olsa da Beacon teknolojisinin kullanım oranı Macy’s, McDonald’s ve Major League Baseball gibi şirketlerin öncülüğünde çok hızlı bir şekilde artıyor. Ve kullanıcıların teknolojiyi anlamaya başlaması ile birlikte özel bilgilere erişim endişesi ortadan kalkıyor. Beacon teknolojisi için kullanıcıların Shopkick gibi izleme teknolojisini destekleyen özel uygulamaları indirmiş olması, Bluetooth’un açık olması ve konum hizmetlerinin aktif olması gerekiyor.

Virgin Atlantic

En inovatif hava yolu firmalarından biri olan Virgin Atlantic Mayıs 2014’ten beri Beacon teknolojisini kullanıyor. Firma Beacon teknolojisi ile üst sınıf müşterilerine özel bildirim ve teklifler sunuyor. İlk olarak müşteriler güvenlik kontrol alanlarına yaklaştıklarında onlara hazır olmaları için bildirim mesajı gönderen firma, şimdilere yolculara uçuş öncesi etkinlikler hakkında bildirim mesajları gönderiyor. Komisyonsuz döviz alımı için uygun noktalara yönlendiriyor ve ani hava değişimi durumlarında personeli yolculara battaniye dağıtımı için uyarıyor.

SXSW 2014

Dünyanın etkileşimi en önemli teknoloji, film ve müzik festivallerinden biri olan SXSW bu yıl konferansta Beacon teknolojisini kullandı. Konferansta SXSW uygulamasını indiren katılımcılar kayıt sırasında özel bildirim mesajları ile oldukça iyi bir kayıt deneyim yaşadılar. Konferans sırasında da özel mesajlarla bilgilendirilen katılımcılar etkinliklerle ilgili tweet’leri okuyabildiler.

Apple mağazaları

iBeacon teknolojisinin yaratıcısı olan Apple, ABD’deki 250’den fazla mağazasında Beacon teknolojisini kullanıyor. Beacon teknolojisini kullanıcı özel bilgilerini toplamak amacıyla kullanmadığını açıklayan Apple, teknolojiyi müşterilere ürünlerinin hazır olduğuna dair bildirim mesajları göndermek amacıyla kullanıyor.

Hillshire Brands

10’dan fazla Amerikan şehrinde Beacon teknolojisini kullanan Hillshire, müşterileri alışveriş sırasında takip ederek ilgili raflara yaklaştıklarında indirim mesajları gönderiyor. Hillshire bu sayede müşterilerin satın alma ihtimallerinin 20 kat arttığını açıkladı.

Macy’s mağazaları

Marcy’s, BestBuy’ın da kullandığı Shopkick uygulaması ortaklığında 800’den fazla mağazasında Beacon teknolojisiyle tüketicilerine ulaşıyor. Macy’s Beacon teknolojisini mağazalarında müşteri davranışlarını izlemek ve indirim mesajları göndermek amacıyla kullanıyor.

Lord&Taylor mağazaları

Lord&Taylor Temmuz 2014’te Kuzey Amerika’daki 130 mağazasında Beacon teknolojisini kullanmaya başladı. Beacon teknolojisi ile müşterilere lokasyon duyarlı olarak marka içerikli kişiselleştirilmiş teklifler gönderiliyor.

Starwood Otelleri

Starwood Otelleri 30’dan fazla otelinde misafirleri karşılamak, check-in işlemlerini hızlandırmak gibi işlemlerde müşteri memnuniyetini arttırmak için Beacon teknolojisini kullanıyor. Şu an pilot uygulama halinde olan yeni bir uygulamada ise Starwood misafirleri check-in işlemlerini atlayarak odalarına gidecek ve anahtarsız telefonları ile oda kapılarını açabilecek.

Amerika Ulusal Beysbol Ligi

Amerika Ulusal Beysbol Ligi (Major League Baseball) Mart 2014’te 28 sahasında Beacon uygulamasını kullanmaya başladı. MLB uygulamasını indiren iPhone sahipleri oyunlarda check-in yaparak özel teklifleri ve bildirim mesajları alabiliyorlar. Android ve iOS cihazlarla çalışan uygulama kullanıcılara harita, oyun tekrarının videoları gibi faydalar da sağlıyor.

Arkadaşlık uygulaması Mingleton

Arkadaşlık uygulaması Mingleton yakın çevredeki insanları bir araya getirmek için iBeacon teknolojisini kullanıyor. Lokasyon tabanlı uygulama 150 metre uzaklıkta yer alan kişilerin profillerini diğer kullanıcılarla paylaşıyor. Uygulamadaki ‘yakın çevredeki kişileri gör’ özelliğine tıklayarak diğer kişilerin profillerini görüntüleyebiliyorsunuz. Mingleton ortak arkadaşları bulmak ve kime hangi profili göstereceğine karar vermek için Facebook Graph API kullanıyor. Kullanıcılar bir kez bağlantı kurmaya karar verdiklerinde uygulama üzerinden mesajlaşıp buluşabiliyorlar.

American Eagle and Aerie mağazaları

ABD’de 100’den fazla Eagle ve Aerie mağazasında Şubat 2014’ten beri Beacon teknolojisi kullanılıyor. Beacon teknolojisi sayesinde müşteriler bulundukları lokasyona özel indirim mesajları ve ürün tavsiyeleri alıyorlar.

Japan Airlines

Japan Airlines bu yılın başlarından itibaren Tokyo Haneda Havaalanı’nda Beacon teknolojisini kullanıyor. Akıllı telefon kullanan havayolu personeline bu sayede özel görevler atanabiliyor ve konumları belirlenebiliyor. Ayrıca şirket bilgilerindeki güncellemeler ve uçuş saati değişiklileri yolcular yerine süreçleri kolaylaştırmak için personele bildiriliyor.

American Airlines

American Airlines Haziran 2014 tarihinden itibaren Dallas Forth Worth Havaalanında (DFW) Beacon kullanıyor. Şu an deneme sürecinde olan uygulamada American Airlines uygulamasına sahip küçük bir yolcu grubu kapılara mesafe, uçuş saatleri, en yakın güvenlik noktası gibi konularla ilgili bilgi mesajları alıyor. Deneme sürecinin iyi gitmesi halinde şirket Beacon teknolojisini dünyanın farklı yerlerindeki diğer havaalanlarında da kullanmayı planlıyor.

Nivea

Nivea, iBeacon teknolojisini ailelerin kumsalda çocuklarını rahatlıkla izleyebilmeleri amacıyla kullanıyor. Krem markası Nivea ailelerin hayatını kolaylaştırmak için StickNFind uygulamasını başlattı. Çocuğun koluna suya dayanıklı olan bilekliği takmak ve telefona uygulamayı indirmek çocuğunuzu izleyebilmeniz için yeterli. Uygulama sayesinde çocuğunuz güvenli alanın dışına çıktığında telefonunuza bir uyarı mesajı geliyor.

Walgreens

New York’un en büyük ilaç mağazası zinciri olan Walgreens Mayıs 2014’ten beri 10 farklı lokasyonda iBeacon teknolojisini kullanıyor. Haftalık reklam ve kuponlar, ilaç saati hatırlatması, randevu takvimi ve alışveriş listesi hazırlama Walgreens’in sunduğu yeni özelliklerden bazıları. Ayrıca müşteriler bir dükkânın yanından geçerken bilgi ve daha önce satın aldıkları ürünlere dair indirim mesajları alacaklar.

Walmart

Walmart, GE ortaklığında iBeacon kullanımına başlıyor. Mağazalarda GE ampulleri içine yerleştirilmiş iBeacon teknolojisi ile müşterilerin telefonlarına indirim mesajları gönderilecek. Beacon teknolojisine sahip LED ampullerle müşteriler alışverişleri süresince izlenebilecek.

“Havayollarından perakendeye Beacon teknolojisini kullanan 15 şirket” yazısına Digital Age Aralık 2014 sayısında ulaşabilirsiniz.