Skip to main content

Türkiye’de hafta sonu tatil kaçamakları için en çok tercih edilen kentler belirlendi

Türkiye’nin hafta sonu tatil trendlerini inceleyen online seyahat acentesi Tripsta, hafta sonu tatil kaçamakları için en çok tercih edilen kentleri belirledi.

Tripsta, en çok seyahat edilen kentlerden, ayın tatil için en çok tercih edilen hafta sonlarına, en ucuz ve en pahalı biletlerden en çok tercih edilen havayollarına kadar pek çok veriyi derledi.

Komşunun başkenti Atina 1 numarada

2014 Ekim-Kasım aylarında maksimum 3 gece aralıklı ve Türkiye çıkışlı gidiş-dönüş uçuşlara bakıldığında, gidilen ilk üç popüler destinasyon Atina, Beyrut ve Londra oldu.

Hafta sonu nereye kaçsak diye düşünenler: en çok yakınlığı, hareketli gece hayatı ve tarihi dokusuyla dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Atina’yı tercih etti (yüzde 17).

Ekim ve Kasım aylarının popüler şehirleri ise şöyle sıralandı:

1. Atina
2. Beyrut
3. Londra
4. Malaga
5. Berlin
6. Bükreş
7. Kiev
8. Moskova
9. Zürih
10. Belgrad

En çok 25-30 yaş arasındakiler hafta sonu tatili yaptı

Tripsta web sitesi üzerinden hafta sonları için yapılan rezervasyonların yüzde 56’sı erkek kullanıcılar tarafından gerçekleştirildi. Yaş gruplarına bakıldığında hafta sonunda tatil yapmayı en çok tercih edenlerin 25-30 yaş (yüzde 35) arasındakiler olduğu ortaya çıktı. Ardından, hafta sonlarını güzel bir kaçamak tatille değerlendirenler, en çok genç yaşın getirdiği enerjinin yanı sıra ekonomik özgürlüğe de sahip olan 30-35 (yüzde 30), 35-40 (yüzde 27), 40-45 (yüzde 27) yaş grupları oldu.

Ekim ayının en popüler hafta sonu Kurban Bayramı’nın da etkisiyle 4-5 Ekim hafta sonuydu. En çok 2, 3 ve 4 Ekim kalkışlı uçuşlara ilgi vardı. Kasım ayının tatil için en popüler hafta sonuysa 29-30 Kasım hafta sonu. Çok sayıda tatilci hafta sonundan bir-iki gün önceki ya da sonraki günleri de tatilleriyle birleştirmeyi tercih etti.

İnfografiğin üzerine tıklayarak; yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

afta sonu trendleri_iinfografik