Skip to main content

Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu, ABD menşeli çip üreticisi Qualcomm’a anti-tekel yasalarını ihlal etmesi gerekçesiyle 850 milyon dolarlık para cezası kesti

Akıllı telefon sektöründe aldığı cezalarla dikkatleri üzerine çeken Qualcomm, iki yıl içerisinde 200 milyon dolar para cezası ödedi. Şirket şimdi de Güney Kore tarafından yapılan incelemeler neticesinde , yasalara uymadığı gerekçesiyle suçlu bulunarak 850 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Kore Adil Ticaret Komisyonu (KFTC), Qualcomm’un Intel, Samsung ve MediaTek gibi çip üreticilerine rakip olabilmesi için bazı standart temel patentleri lisanslamayı reddettiğini açıkladı. Komisyon, konuyla ilgili raporunda  Qualcomm’a bu lisansları iyi niyetle yeniden müzakere etmesini istedi. Şirkete çıkarılan para cezası, aynı zamanda olası daha ağır yaptırımlar için de uyarı niteliği taşıyor.

Buna karşılık, Qualcomm, cezayı “Kore’de ve dünya çapında şu ana kadar lisanslama uygulamalarına ilişkin benzeri görülmemiş ve dayanaksız bir karar” olarak nitelendiren bir bildiri yayınladı.

Qualcomm, daha önce Çin’den aldığı 975 milyon dolarlık para cezasının ardından ağır bir maddi hasar daha almış oldu. Son zamanlarda aldığı cezalar ile başı dertte olan şirketi anlaşılan daha da zor günler bekliyor.