Skip to main content

xAI tarafından geliştirilen Grok, X Premium Plus abonelerinin kullanımına resmi olarak açıldı.

Elon Musk’ın yapay zekâ girişimi xAI tarafından geliştirilen chatbot Grok, ABD’deki X Premium Plus abonelerine sunulmaya başladı. X’e reklamsız erişim için aylık 16 dolar ödeyen Premium Plus kullanıcıları xAI’ın chatbot’unu kullanabilecek.

X, uzun süredir Premium Plus abonelik sahibi olanların Grok’a öncelikli erişim elde edeceğini ve kullanıma sunulmasının önümüzdeki hafta tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Grok, ChatGPT ve Google’ın Bard’ını destekleyen yapay zekâ modellerini eğitmek için kullanılana benzer bir bilgi tabanından yararlanarak soruları karşılıklı konuşarak yanıtlıyor. Grok, 2023’ün 3. çeyreğine kadar hem web’den gelen verilerle hem de insan asistanlardan alınan geri bildirimlerle eğitilen Grok-1 adlı üretken bir model tarafından destekleniyor. Diğer chatbot’lardan farklı olarak Grok, X’teki gönderilerden gelen gerçek zamanlı verileri yanıtlarına dahil ederek soruları en güncel bilgilerle yanıtlıyor.

Bard ve ChatGPT gibi chatbot’lar “Bugün yapay zekâda neler oluyor?” gibi bir soru sorulduğunda, yanıtlarına eğitim verilerinin sınırlarını ve web erişimlerindeki filtreleri yansıtıyor. Bu da yanıtların belirsiz ve güncel olmamasına sebep oluyor. Grok ise aksine, çok yeni manşetlerden alınan yanıtları bir araya getiriyor.

Grok’un şu anda yalnızca metin odaklı olarak faaliyet gösterdiğini, görüntülerin veya videoların içeriğini anlayamadığını belirtelim. Ancak xAI, video, ses ve diğer yöntemleri yönetmek için Grok’un temel modelini geliştirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: X begins rolling out Grok, its ‘rebellious’ chatbot, to subscribers – TechCrunch