Skip to main content

Kazandığı burslarla ABD’de yazılım mühendisliği eğitimi alan Burak Koray Polat, Facebook’ta yazılım mühendisi olarak işe başladı.

ABD’de kazandığı burslarla yazılım mühendisliği eğitimi tamamlayan görme engelli Burak Koray Polat, Facebook’ta yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladı. Üniversite menzuniyetinden önce Facebook‘a yaptığı iş başvurusundan olumlu yanıt alan Polat, girdiği yazılı ve sözlü sınavları başarıyla geçti ve Kaliforniya’daki Facebook kampüsünde görme engelli ilk Türk yazılım mühendisi olarak işe başladı.

Lise 3. sınıfa kadar Ankara’da okuyan, sonraasında misafir öğrenci projesi kapsamında gittiği ABD’de orta öğretim eğitimini tamamlayan Polat, girdiği sınavlar sonucunda Miami Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünü burslu okumaya hak kazandı. Eğitim gördüğü üniversitede engelli öğrencilerin kampüste gitmek istedikleri yerlere yardım almadan ulaşabilmeleri için navigasyon programı yazılımına öncülük eden Polat, Türkiye’de de bilim alanında ilerlemek isteyen görme engelli öğrencileri bir platformda buluşturmayı hedefliyor.